02.11.2018

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego dla Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Fot. PAP/W. Pacewicz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Fot. PAP/W. Pacewicz

Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2018 otrzyma Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego - zdecydowała Kapituła Nagrody - informuje w przekazanym PAP w piątek komunikacie przewodniczący Fundacji „Solidarna Wieś” Sławomir Siwek.

Kapituła Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników uznała, że nagroda powinna mieć specjalny wymiar w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Postanowiono uhonorować nią Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Jak podkreślono w komunikacie, Zespół "Mazowsze" nie wymaga przedstawiania. Jego zasługi dla rozsławienia polskiej kultury ludowej w kraju i na całym świecie są ogromne. Zespół w 2018 r. obchodził 70. rocznicę istnienia.

Kapituła oceniła, że "przez cały ten okres, szczególnie w czasach panowania komunizmu, swym działaniem Zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn. +Mazowsze+ jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej. Zespól inspirował podobne inicjatywy powstające na polskiej wsi w sposób spontaniczny i wolny" - podkreśliła Kapituła Nagrody w uzasadnieniu.

Kapituła doceniła również rolę, jaką "Mazowsze" odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia. "Miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej, kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami państwa PRL. +Mazowsze+ spełniało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z ojczyzną. Pomagało i czyni to dzisiaj, podtrzymywać więź z językiem i kulturą polską" - głosi uzasadnienie Nagrody.

Nagroda za 2018 rok, fundowana przez Fundację "Solidarna Wieś", została przyznana po raz 15. Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria J. Radomska, ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, ks. prał. Bogusław Bijak, ks. bp. Alojzy Orszulik SAC, dr. Maria J. Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, ks. abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr Stanisław Jaromi OFM Conv., ks. prał. Kazimierz Kaczor, prof. Jacek Hilszczański.

Tradycyjnie wręczenie tej prestiżowej Nagrody nastąpi w lutym 2019 roku w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego jest przyznawana za zasługi dla polskiego rolnictwa, ochrony przyrody, rozwoju wsi i kształcenia rolników.(PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mark/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.