Niepodległościowy cykl filmowy „Niezła historia” – w listopadzie w warszawskim kinie Iluzjon
Trzy przedwojenne, odrestaurowane cyfrowo filmy „Sztandar wolności”, „Szaleńcy” i „Polonia Restituta 1918-1920” złożą się na niepodległościowy cykl „Niezła historia”, który będzie można obejrzeć w listopadzie w stołecznym kinie Iluzjon.
Organizatorem wydarzenia, przygotowanego z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
Jak przypomniano na stronie kina Iluzjon, "Sztandar wolności" Ryszarda Ordyńskiego z 1935 r. to epopeja ukazująca dzieje walk o niepodległość od 1905 r., zmagania żołnierzy Legionów na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. "Film przedstawia moment odzyskania niepodległości, przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a potem budowę nowego państwa polskiego na miarę mocarstwa. W dokumencie przewijają się najważniejsze postaci tego okresu m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły" - poinformowano w komunikacie.
Jak dodano, premiera filmu odbyła się w dniu poprzedzającym imieniny Józefa Piłsudskiego, tj. 18 marca 1935 r. w kinie Filharmonia w Warszawie. "Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił sam prezydent Ignacy Mościcki wraz z małżonką, a także członkowie rządu i ówczesny premier. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono na wparcie towarzystwa +Opieka+, założonego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej. W tym samym czasu na zamkniętym pokazie w Belwederze film w samotności oglądał bardzo już chory Józef Piłsudski" - czytamy.
"Sztandar wolności", poddany rekonstrukcji cyfrowej, będzie można zobaczyć w Iluzjonie w środę 13 listopada o godz. 20. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina. W czwartek 14 listopada o tej samej porze film będą mogli obejrzeć użytkownicy serwisu internetowego Ninateka.
Obok "Sztandaru wolności" w cyklu "Niezła historia" znalazły się również niemy film fabularny "Szaleńcy" Leonarda Buczkowskiego o trójce przyjaciół przemierzających szlak Legionów oraz dokument "Polonia Restituta 1918-1920" stanowiący kronikę wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Pokazy filmów odbędą się w dniach 11, 12, 17 i 18 listopada w Iluzjonie.
Więcej informacji o cyklu można uzyskać pod adresem: http://www.iluzjon.fn.org.pl/.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po II wojnie komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r.
Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono - jak napisano w preambule do ustawy - "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość". (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ wj/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.