„Ojczyzna w sztuce” - największa z pięciu nowych wystaw w MOCAK-u
„Ojczyzna w sztuce” to największa z pięciu nowych wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie; składają się na nią dzieła ponad 60 artystów polskich i zagranicznych. Wernisaże odbyły się w czwartek.
Tradycją MOCAK-u stało się otwieranie w jednym czasie kilku nowych, sezonowych wystaw. Tej wiosny największą z ekspozycji jest „Ojczyzna w sztuce”, inspirowana setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na pozostałych wiosennych wystawach MOCAK prezentuje prace fotografika Michała Łuczaka, niemieckiego grafika i malarza Dietricha Helmsa, amerykańskiego fotografika Salvatore’a Vitale’a, a także prace z kolekcji MOCAK-u (obiekty, m.in. rzeźby pozyskane w ostatnich trzech latach).
Na wystawie „Ojczyzna w sztuce” są dzieła ponad 60 artystów polskich i zagranicznych. Zwiedzający bliżej poznają m.in. twórczość Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Aleksandra Janickiego, Zofii Rydet. Spośród zagranicznych autorów kuratorzy wybrali na wystawę prace m.in. Guntera Demniga, który w oryginalny sposób, za pomocą tzw. kamieni pamięci, upamiętnia ofiary Holokaustu; palestyńskiej twórczyni instalacji i wideo Mony Hatoum; szwajcarskiego autora instalacji multimedialnych Beata Streuliego.
„Wystawa ma wzbudzić w nas refleksje nt. tego, jak ojczyznę przedstawiają artyści. Można zobaczyć, że różne kraje to różne historie. Że różne narody różnie wyrażają myśli o ojczyźnie oraz uczucia wobec niej” – powiedziała PAP jedna z kuratorek Agnieszka Sachar i dodała: „ekspozycja ma nas zachęcić do zastanowienia się, czym jest ojczyzna w dobie globalizacji, gdy zacierają się granice. I co artyści mogą nam o tym powiedzieć”.
„Ojczyzna w sztuce” dzieli się na dwie części. Jedna jest poświęcona symbolom narodowym, np. flagom, w sztuce, a druga – najbliższemu otoczeniu człowieka, czyli pejzażowi, architekturze, ludziom zamieszkującym dany kraj. Jedną z rzucających się w oczy prac w tej części wystawy jest cykl Amerykanina Andresa Serrano – fotografie artysty ukazują portrety ludzi z różnych warstw społecznych, ludzi znanych i nieznanych.
„Myślę, że wystawa jest przystępna dla każdego. W MOCAK-u zawsze próbujemy ułatwić odbiór prac jakimś komentarzem, sugestią wyjaśniającą to, co może wydawać się niezrozumiałe, trudne” – powiedziała kuratorka.
Jak oceniła dyrektor MOCAK-u, krytyk sztuki Maria Anna Potocka, artyści już dawno przeszli na „globalny model ojczyzny”. „Mówią uniwersalnym językiem obrazów i z łatwością zmieniają kraje zamieszkania, wszędzie odnajdując pokarm dla wyobraźni. Nowe miejsca są dla nich tym cenniejsze, że nadają oswojonym obrazom trochę inne znaczenia symboliczne. Obrazy stają się bogatsze, bo zaczynają smakować różnymi +ojczyznami+” – stwierdziła.
Wystawa „Ojczyzna w sztuce” potrwa do 30 września.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.