Opolskie upamiętni setną rocznicę III Powstania Śląskiego
Emisja banknotu o nominale zero euro, wystawy i publikacje związane z pobytem na Górnym Śląsku arcybiskupa Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI – to część kilkudziesięciu wydarzeń przygotowanych z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.
Jak poinformowało biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego, z okazji przypadającej na ten rok setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego samorząd województwa opolskiego wspólnie m.in. z Archiwum Państwowym w Opolu, Instytutem Śląskim i śląskim oddziałem IPN przygotował kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających tę rocznicę.
Centralne obchody rocznicy odbędą się 22 maja na Górze Świętej Anny, gdzie miała miejsce największa bitwa zrywu. Uroczystości w bazylice rozpocznie msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji opolskiej bp. Andrzeja Czai. Po mszy uroczystości mają przenieść się na plac pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny.
Oprócz oficjalnych uroczystości, od lutego przez kilka miesięcy odbędzie się kilkadziesiąt różnego rodzaju wydarzeń związanych z powstaniem, w których zaangażowane będą instytucje z woj. opolskiego i śląskiego.
Oprócz oficjalnych uroczystości, od lutego przez kilka miesięcy w przestrzeni publicznej odbędzie się kilkadziesiąt różnego rodzaju wydarzeń związanych z powstaniem, w których zaangażowane będą instytucje z województw opolskiego i śląskiego.
Z okazji rocznicy zostanie wyemitowany pamiątkowy banknot o nominale zero euro. Dzięki inicjatywie Instytutu Śląskiego i katowickiego oddziału IPN w kwietniu Narodowy Bank Polski wyda kolekcjonerskie monety - srebrną o nominale 10 złotych i złotą 200-złotówkę.
Przy współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu powstanie film poświęcony wizycie nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, w Górze Świętej Anny. W marcu odbędzie się wystawa plenerowa "Listy z Polski" poświęcona plebiscytowi na Górnym Śląsku oraz działalności Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej w Opolu.
III Powstanie Śląskie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Najbardziej zacięte i krwawe walki miały miejsce w czasie bitwy o Górę Świętej Anny.
Samorząd województwa opolskiego ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację inicjatyw związanych z upamiętnieniem rocznicy. Oferty dotyczące organizacji przeglądów, konferencji, spektakli teatralnych i innych imprez o zasięgu regionalnym - i większym - można zgłaszać do końca lutego. Na nagrody w konkursie opolski urząd marszałkowski przeznaczył 200 tys. zł. Planowane jest także ogłoszenie konkursu na koncepcję przebudowy i modernizacji Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny.
III Powstanie Śląskie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Najbardziej zacięte i krwawe walki miały miejsce w czasie bitwy o Górę Świętej Anny, w dniach 21-26 maja 1921 roku, gdy na pozycje powstańców uderzyły siły niemieckie, m.in. bataliony Freikorpsu "Oberland" z Bawarii. Po powstaniu Górze Świętej Anny została w Niemczech, jednak Komisja Międzysojusznicza przyznała Polsce przemysłową część Górnego Śląska Polsce, co było bardzo ważne dla młodego państwa polskiego. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ pat/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.