Pamiątkowe tablice dla podlaskich samorządów w stulecie bitwy niemeńskiej
Czternaście podlaskich gmin i powiatów otrzymało w czwartek tablice upamiętniające setną rocznicę bitwy niemeńskiej, uważanej za drugą – po bitwie warszawskiej – kluczową fazę wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.
To inicjatywa samorządu województwa podlaskiego, która ma - jak mówił w czasie uroczystości zorganizowanej w Białymstoku marszałek województwa Artur Kosicki - szerzyć wiedzę i przypominać mieszkańcom regionu o tym wydarzeniu.
"Wszyscy wiemy o bitwie warszawskiej, ale nie wszyscy wiedzą o równie ważnym wydarzeniu, jakim była bitwa niemeńska - bitwa, która rozegrała się na terenach naszego województwa" - mówił Kosicki, cytowany w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Wyraził nadzieję, że tablice zostaną umieszczone w miejscach dostępnych ogółowi lokalnych społeczności.
"Miejsce pamięci bitwy niemeńskiej 1920 roku - dla upamiętnienia wszystkich, którzy złożyli daninę krwi i życia, w obronie niepodległości i suwerenności naszej ojczyzny, w stulecie chwalebnego zwycięstwa nad bolszewikami, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki" - taki napis znalazł się na tablicach.
Trafią one do czternastu samorządów, na których terenie toczyły się walki w 1920 roku: gmin i miast Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Nowy Dwór, Lipsk, Sztabin, Augustów, Płaska, Krasnopol i Giby oraz powiatów: sokólskiego, augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego.
Bitwa zwana też operacją niemeńską, bo miała charakter ciągu starć zbrojnych, która była częścią polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom, rozpoczęła się 20 września 1920 roku. Jej decydujące starcia miały miejsce od Brześcia nad Bugiem na południu, po Ziemię Sejneńską na północy.
Jak oceniają historycy, ostatecznie przypieczętowała ona polskie zwycięstwo w wojnie z Rosją, a Sowieci musieli zrezygnować z ówczesnych planów ekspansji komunizmu na Zachód.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ aszw/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.