17.02.2020

Premiera anglojęzycznej wersji portalu o Powstaniu Wielkopolskim

Anglojęzyczną wersję portalu poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu. Źródło: greaterpolanduprising.eu Anglojęzyczną wersję portalu poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu. Źródło: greaterpolanduprising.eu

Anglojęzyczną wersję portalu poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu zaprezentował w poniedziałek poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Serwis został uruchomiony w grudniu 2018 roku z okazji stulecia wybuchu insurekcji.

W prace nad serwisem włączyły się m.in wielkopolskie muzea, placówki badawcze i media. Jak powiedział w poniedziałek PAP pomysłodawca serwisu, dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, planowane są kolejne wersje językowe.

"Już w trakcie prac przygotowawczych przed uruchomieniem portalu założyliśmy, że będzie on dostępny także dla odbiorców obcojęzycznych. Uruchomiona dziś wersja angielska nie jest wiernym tłumaczeniem polskiej odsłony serwisu – treści zostały przygotowane specjalnie z myślą o odbiorcy spoza Polski. Są plany, by przetłumaczyć na angielski również znajdujące się na naszej stronie najciekawsze produkcje filmowe" – wyjaśnił.

CZYTAJ TAKŻE

Witryna jest osiągalna z poziomu głównej, polskiej strony znajdującej się pod adresem pw.ipn.gov.pl. Ma też swój własny adres: greaterpolanduprising.eu. W przyszłym roku uruchomiona ma być wersja niemiecka witryny, za dwa lata – francuska.

Rafał Reczek poinformował, że serwis od chwili uruchomienia cały czas jest uzupełniany o nowe materiały. W ostatnim czasie w witrynie znalazły się m.in. nowe materiały pochodzące ze zbiorów Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

"Nasz serwis cały czas się rozrasta. W tym roku będziemy się zwracać do lokalnych historyków i regionalistów z prośbą o opracowanie materiałów dotyczących powstania wielkopolskiego w poszczególnych częściach regionu" – wyjaśnił.

Reczek podkreślił, że ważnym założeniem serwisu jest jego otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez zbieranie tekstów i materiałów z terenu całego województwa oraz zapraszanie do współpracy regionalistów, historyków i instytucji propagujących pamięć o powstaniu. W prace nad powstaniem i rozwojem serwisu włączyły się m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Biblioteka Raczyńskich, Archiwum Państwowe w Poznaniu czy Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19. Istotny jest też wkład regionalnych mediów, bibliotek i muzeów.

CZYTAJ TAKŻE

Portal gromadzi najważniejsze informacje o powstaniu wielkopolskim, w formie m.in. dokumentów narracyjnych, archiwalnych, audycji i programów przygotowywanych przez radio i telewizję. W serwisie można zapoznać się również z literaturą przedmiotu. Portal ma być także ważnym narzędziem w procesie edukacji, dlatego przygotowano scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Większą część Wielkopolski wyzwolono do połowy stycznia 1919 roku. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.