Premiera filmu „Marsze Niepodległości” - w sobotę w krakowskim kinie Kijów.Centrum
Historię Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej, czyli legendarnej kadrówki, przybliża dokument Macieja Gawlikowskiego „Marsze Niepodległości”. Premiera filmu odbędzie się w sobotę w kinie Kijów.Centrum w Krakowie, wstęp na projekcję jest darmowy.
Pokaz jest elementem uroczystości związanych z tegorocznym 53. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej oraz obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Maciej Gawlikowski, realizator m.in. filmu „Zastraszyć księdza” (2006), przyznał, że miał obawy co do powodzenia prac nad filmem. „Czasy się zmieniły, dziś zupełnie inaczej mówi się o patriotyzmie, ale marsz jest taki sam, duch marszu się nie zmienił” – powiedział reżyser.
Gawlikowski przyznał także, że napotkał na problemy finansowe związane z realizacją dokumentu, i że „telewizje nie interesują się taką tematyką”. Zapowiedział też, że film wyemituje TVP Historia 8 sierpnia.
Maciej Gawlikowski, opozycjonista w PRL, sam uczestniczy w marszach szlakiem kadrówki, pierwszy raz wziął udział w marszu w 1983 r., następnie sam zajmował się ich organizacją.
Jak przyznał, podczas rozmów z byłymi i obecnymi uczestnikami marszów słyszał „różne” opinie o tym dorocznym wydarzeniu. Jako przykład odróżniający współczesne marsze od tych sprzed lat podał toalety – kiedyś, jak mówił, za potrzebą szło się do lasu, a dziś na miejsce postoju piechurów dowożone są przenośne WC.
„Marsze Niepodległości” powstały dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prywatnego sponsora.
6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.
I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, od ponad 50 lat (38 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Marsz gromadzi m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.