22.03.2018

Prezentacja spotu konkursu "Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej"

W IPN odbyła się prezentacja spotu promującego konkurs skierowany do młodzieży "Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej". Chcemy zwrócić się do młodego pokolenia, żeby szukało historii - powiedział w środę prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W środę w Przystanku Historia-Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zaprezentowano nowy spot wideo promujący przedsięwzięcie edukacyjne IPN - konkurs "Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej".

W spotkaniu wzięli udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej prof. Grzegorz Nowik oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.

"Rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości w 1918 r., po wiekowej niewoli, jest dla IPN niezwykle ważna - przede wszystkim przygotowaliśmy setki inicjatyw, jedną z takich ważniejszych jest projekt skierowany do młodzieży, projekt wokół 88 tys. naszych przodków uhonorowanych Krzyżami i Medalami Niepodległości. Chcemy przypomnieć ludzi, pokolenia, które przed 100 laty wywalczyło niepodległą Polskę i później przez 3 lata walczyło o stworzenie jej fundamentów, walczyło w powstaniu wielkopolskim, śląskim, w plebiscytach, w wojnie z Ukraińcami i z bolszewikami. To była elita niepodległościowa narodu polskiego, elita, która 20 lat później w znacznej części została wymordowana przez okupantów niemieckich i sowieckich" - powiedział Szarek.

"Wierzymy, że pamięć po nich pozostała w rodzinach - na strychach być może są gdzieś ich krzyże, pamiątki, zdjęcia - chcemy zwrócić się do młodego pokolenia, żeby szukało historii" - podkreślił prezes IPN.

Dodał, że projekt został rozpoczęty kilka miesięcy temu pod Limanową, w niewielkiej wiosce - Stróża, gdzie w 1913 r. powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, stanowiąca zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich. "Kilkudziesięciu mężczyzn ćwiczyło tam, aby stać się później zaczynem wojska polskiego, m.in. Józef Piłsudski. I ta pamięć trwa do dzisiaj w tej wiosce, mimo że minęło 100 lat. Instytut Pamięci Narodowej chce pokazać, że wielka historia działa się tak blisko nas, również w małych miasteczkach, miastkach, wioskach; i że trzeba to odkrywać" - zaznaczył.

Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej prof. Grzegorz Nowik powiedział, że w 2014 r., w setną rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, Muzeum Józefa Piłsudskiego opublikowało na swojej stronie wykaz 32 tys. legionistów, tych, których do tego czasu udało się odnaleźć. "Dzisiaj ten wykaz obejmuje już 47 tys. osób, które przewinęły się przez legiony. (...) Planujemy z panem prezesem rozbudowanie obu tych wykazów (wykaz IPN dot. odznaczonych Krzyżem i Medalem Niepodległości - PAP) i może ich połączenie w przyszłości w jedną wielką platformę żołnierzy niepodległości" - zapowiedział.

"Po to, aby nie tylko poszukiwacze, genealodzy mogli odnaleźć swoich przodków, ale przede wszystkim, żeby młodzi ludzie mieli możliwość znalezienia tam swoich sąsiadów, ze swoich miejscowości, uczniów tych samych szkół, tych, którzy byli w tych samych drużynach harcerskich, których szlak bojowy przebiegał w pobliżu miejscowości, gdzie działa dana drużyna harcerska, czy szkoła" - podkreślił prof. Nowik.

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz powiedział, że część nazwisk osób zasłużonych dla polskiej niepodległości pozostaje nieodkryta i celem BEN jest zachęcenie uczniów, nauczycieli, wychowawców, żeby "znaleźli w sobie taką pasję do poszukiwania tych nazwisk, do budowania tych historii, które gdzieś odeszły w niepamięć". "Minęło 100 lat od tych wydarzeń, pamiętamy o bohaterach II wojny światowej, o tym, co wydarzyło się po wojnie, a tymczasem warto wrócić do tego czasu sprzed 100 lat, do budowania niepodległej" - podkreślił.

Spot promujący konkurs będzie pokazywany w środkach komunikacji miejskiej m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, a także w mediach społecznościowych.

Zadaniem uczestników konkursu jest wybranie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości, zebranie i upowszechnienie informacji o bohaterze w środowisku lokalnym oraz przedstawienie wyników swoich poszukiwań w jednej w wybranych form: plakatu edukacyjnego, filmu krótkometrażowego lub vloga filmowego.

Do 20 kwietnia zainteresowani wzięciem udziału w konkursie powinni zarejestrować się na stronie IPN, a do 8 czerwca przesyłać prac do koordynatorów z Oddziałów IPN.

Konkurs przygotowany został przez IPN w ramach Obchodów Stulecia Niepodległości Polski. Adresowany jest do młodzieży szkolnej – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 r. Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

Partnerami przedsięwzięcia są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Inicjatywę objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.