28.06.2019

Prezydent do Służby Więziennej: państwa trud należy do najbardziej odpowiedzialnych

Centralne Obchody Święta Służby Więziennej w stulecie istnienia formacji - główne uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/W. Olkuśnik Centralne Obchody Święta Służby Więziennej w stulecie istnienia formacji - główne uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/W. Olkuśnik

Państwa trud należy do najbardziej odpowiedzialnych, wymaga doskonałego przygotowania i dyscypliny, za które dziś państwu dziękuję – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do funkcjonariuszy Służby Więziennej odczytanym w piątek na obchodach stulecia formacji.

Centralne Obchody Święta Służby Więziennej związane ze stuleciem formacji odbyły się w piątek na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz wiceminister resortu Michał Wójcik, odpowiedzialny za Służbę Więzienną.

Wcześniej - w kościele św. Antoniego Padewskiego w Warszawie - mszę w intencji funkcjonariuszy i pracowników SW odprawił ks. bp Rafał Markowski.

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez dyrektor generalną KPRP Grażynę Ignaczak-Bandych przekazał funkcjonariuszom i pracownikom SW gratulacje i najlepsze życzenia. "W tym uroczystym dniu chcę wyrazić uznanie za państwa rzetelną i ofiarną służbę dla dobra Rzeczypospolitej i jej obywateli" - podkreślił prezydent.

Duda zaznaczył, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jedną z najpilniejszych potrzeb była organizacja sprawnego systemu penitencjarnego. Według niego, mimo zmian ram prawnych i zasad działania więziennictwa polskiego, "niezmienna pozostała i nadal pozostaje niezwykła waga zadań pełnionych przez tę służbę dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli".

"Uwaga opinii publicznej w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości skupia się na salach sądowych, gdzie toczą się głośne sprawy, ale rzadko sięga dalej. Umykają jej więc kwestie wykonywania wyroków i resocjalizacji skazanych, będące w gestii Służby Więziennej" - napisał prezydent. "Państwa trud należy do najbardziej odpowiedzialnych, wymaga doskonałego przygotowania i dyscypliny, za które dziś państwu dziękuję" - zwrócił się do funkcjonariuszy.

Dodał, że Służba Więzienna to nowoczesna formacja realizująca bardzo istotną misję, zaś jej najcenniejszym zasobem jest dobrze wykształcona i wyszkolona kadra.

"Cieszę się, że w tym wyjątkowym dniu zyskuje ona nowe wzmocnienia w osobach funkcjonariuszy promowanych na pierwszy stopień oficerski" - zaznaczył prezydent.

List do funkcjonariuszy SW napisał również premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że w Polsce dokonała się głęboka reforma Służby Więziennej. Szef rządu podkreślił, że Służba Więzienna jest jedną z najważniejszych służb mundurowych stojących na straży praworządności i bezpieczeństwa Polaków. Według premiera Służba Więzienna jest formacją nowoczesną, prężną i darzoną szacunkiem.

Morawiecki oświadczył, że rząd PiS uchwalił pierwszą po 1989 r. ustawę modernizująca SW. "Przeznaczyliśmy ponad 1,5 mld zł na poprawę bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych oraz warunków pełnienia służby. Szereg inwestycji wiąże się z rozbudową i modernizacją budynków, zakupem broni i sprzętu" - zaznaczył premier.

Jego zdaniem w ostatnich latach dokonała się głęboka reforma Służby Więziennej. W tym kontekście szef rządu wymienił: skuteczną reorganizację jednostek penitencjarnych, kompleksowe zmiany w systemie naboru i kształcenia funkcjonariuszy oraz ewolucję systemu dozoru elektronicznego.

Premier podziękował także wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej za ich codzienną pracę. Dodał, że wkrótce SW będzie mogła szkolić swoje kadry w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście odczytanym przez posłankę Ewę Tomaszewską, byłego więźnia politycznego, podkreślał, że na przestrzeni dekad niejednokrotnie funkcjonariusze i pracownicy więziennictwa "dali przykład odwagi i przywiązania do bliskich nam wartości".

"Centralne Obchody Służby Więziennej stanowią okazję, bym przekazał władzom, funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Służby Więziennej w całej Polsce słowa uznania za niełatwą i wymagającą pracę, a także za kultywowanie tych tradycji sięgających czasów Niepodległej" - napisał Kuchciński.

Podkreślił, że starania funkcjonariuszy i pracowników SW przynoszą wymierne efekty, służące nie tylko więźniom, lecz także całemu społeczeństwu. "Za zaangażowanie i wypełnianie niełatwej misji gorąco dziękuję" - napisał.

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwracając się do funkcjonariuszy SW podkreślił, że Służba Więzienna to misja, której musi towarzyszyć poczucie wielkiej odpowiedzialności.

"Służba więzienna z natury rzeczy skoncentrowania jest na dbaniu o bezpieczeństwo Polaków, ale to zabieganie o bezpieczeństwo Polaków niejednokrotnie jest związane z ryzykowaniem własnego bezpieczeństwa. I zdarza się, że to ryzyko jest bardzo konkretne i wymierne. To jest służba niezwykle trudna, ciężka, wymagająca, wymagająca też profesjonalizmu i odpowiedzialności - i za to wam wszystkim też w imieniu całego polskiego rządu chciałbym gorąco podziękować" - mówił Ziobro.

Minister wskazał jednocześnie, że dekret o powołaniu Straży Więziennej był jednym z pierwszych dekretów wydanych przez Naczelnika Państwa, co pokazuje wagę tej służby. "Stoimy w miejscu, które jest symbolem bohaterstwa narodu polskiego, bohaterstwa żołnierza polskiego, to miejsce zobowiązuje, to miejsce nie przypadkiem zostało wybrane na tę uroczystość" - powiedział.

"Musimy pamiętać, że Służba Więzienna to nie jest zwykła praca, Służba Więzienna to jest misja, której musi towarzyszyć poczucie wielkiej odpowiedzialności, nie tylko za codzienną pracę, ale za wielką rolę, jaką cała formacja dla bezpieczeństwa polskiego państwa spełnia" - mówił.

"Nie byłoby możliwe realizowanie tych zadań państwa gwarantujących bezpieczeństwo obywateli, gdyby nie wasza służba" - wskazał szef MS. Jak zauważył, funkcjonariusze Służby Więziennej muszą się mierzyć z wyzwaniem, jakim jest egzekwowanie wykonania kary wobec przestępców. "Ale z drugiej strony waszym zadaniem jest podjęcie się może jeszcze trudniejszego zadania i wyzwania, jakim jest próba podania im ręki, wskazania innej drogi na życie" - podkreślił.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że udało się "to, co wydawało się niemożliwe". "To, co krytycy mówili, że się nie uda". "Dzisiaj dwa razy więcej osadzonych pracuje, niż wtedy, kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za Służbę Więzienną" – ocenił.

Podziękował za to funkcjonariuszom SW. "To przede wszystkim państwa zasługa, wasza praca" – oznajmił.

Ziobro zaznaczył, że resort sprawiedliwości zdecydował się utworzyć Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki. "To jest szkoła, która będzie kuźnią przyszłych kadr polskiego więziennictwa, miejscem podnoszenia kwalifikacji, rozwoju, który będzie towarzyszył waszej pracy" - mówił.

Poinformował również o planach budowy nowoczesnych zakładów karnych. Podkreślił też, że służba więzienna to nowoczesna technologia, stojąca na straży bezpieczeństwa Polaków.

"Możemy się pochwalić jako państwo, jako Polska, że jesteśmy jednym z przodujących państw w Europie, jeżeli chodzi o rozwój tego systemu" - stwierdził Ziobro.

Dodał też, że System Dozoru Elektronicznego to skuteczność i oszczędność. "Jeżeli popatrzymy na powrót do przestępstwa osób, które zostały osadzone w ramach tego rodzaju odbycia kary w tzw. obrączkach elektronicznych, to wiemy, że ich powrót do przestępstwa jest znikomy, a koszty odbycia tej kary są 10-krotnie niższe, ale nie łudźmy się. Nic nie zastąpi waszej pracy (...) - powiedział.

Zaznaczył też, że fundamentalną rolą Służby Więziennej jest gwarantowanie bezpieczeństwa Polakom. "Są tacy sprawcy, których trzeba możliwe długo izolować. Dziś dużo się mówi o przestępstwach pedofilskich popełnianych ze szczególnym okrucieństwem. Wiemy z badań kryminologicznych, że sprawcy, który dopuszczali się już tego rodzaju czynów, mają dużą skłonność, by wrócić do przestępstwa wychodząc na wolność. Ich jak najdłuższa izolacja jest dobra dla społeczeństwa, dobra dla dzieci" - podkreślił Ziobro.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów Służby Więziennej.

Służba Więzienna to trzecia pod względem liczebności formacja mundurowa w Polsce. Służy w niej ok. 28 tys. funkcjonariuszy i ok. 2 tys. pracowników cywilnych.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mm/ sno/ agzi/ emi/ wk/ akuz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.