19.04.2018

Prezydent i szef MON: Dowództwo Garnizonu Warszawa to nie tylko uroczystości

Prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości święta Dowództwa Garnizonu Warszawa. Fot. PAP/J. Turczyk Prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości święta Dowództwa Garnizonu Warszawa. Fot. PAP/J. Turczyk

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak wzięli udział w obchodach Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa. Podkreślali, że obowiązki DGW znacznie wykraczają poza zapewnianie oprawy uroczystościom z udziałem wojska.

Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb przypomniał, że święto ustanowiono w rocznicę bitwy warszawskiej stoczonej w insurekcji kościuszkowskiej. Także prezydent nawiązał do tradycji bitwy, która "jako zwycięska podniosła do powstania praktycznie cały kraj". "To był, obok zwycięskiej bitwy pod Racławicami, z cała pewnością największy sukces insurekcji kościuszkowskiej; w tamtym momencie ustanowiono pierwszego dowódcę wojskowego Warszawy" – powiedział. "To tradycja stania na straży Warszawy, a także stania na straży Rzeczypospolitej" – dodał.

Duda zaznaczył, że uroczystość odbywa się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie "oddajemy hołd wszystkim polskim patriotom, żołnierzom, którzy polegli broniąc jej granic, walcząc o jej niepodległość, o to, by Polska mogła wrócić na mapy Europy i świata, o nasze bezpieczeństwo, ale także stojąc na straży światowego pokoju i bezpieczeństwa innych".

"Dowództwo Garnizonu Warszawa to nie tylko Warszawa, ale Wrocław, Opole, Sieradz, Helenów, Mrągowo. Temu dowództwu podlegają jednostki we wszystkich rejonach Polski" – podkreślił prezydent. Przyznał, że "najbardziej widoczna" jest w DGW służba Pułku Reprezentacyjnego WP, kompanii reprezentacyjnej, orkiestr, szwadronu kawalerii i plutonu armat salutowych. "Służycie pięknie, reprezentując najwyższe standardy musztry i wyszkolenia, ale to przede wszystkim profesjonalizm" – dodał prezydent.

Błaszczak powiedział, że garnizon warszawski jest "rzeczywiście znany przede wszystkim z asysty honorowej, ale na co dzień służy, aby Wojsko Polskie było gotowe do obrony Rzeczypospolitej". Zaznaczył, że uroczystość odbywa się w roku stulecia odzyskania niepodległości.

Gen. Głąb nawiązując do 19 kwietnia 1794 powiedział, że "to właśnie wtedy w wyniku zwycięskiej bitwy o Warszawę, w czasie insurekcji kościuszkowskiej powołano pierwszą polską wojskową władze w stolicy".

Także on podkreślił, że DGW podlegają różne jednostki - dowodzenia i łączności, ochrony, transportu i zabezpieczenia, obok jednostek reprezentacyjnych zaangażowanych w organizację i zapewnienie wojskowej asysty honorowej uroczystościom państwowym.

"Mając świadomość, jak ważny jest ten obszar naszej działalności, nie walczymy z tym przemiłym stereotypowym postrzeganiem. Ale chcę podkreślić, że jesteśmy niezwykle dumni, jakie naprawdę miejsce zajmuje DGW strukturach obronnych państwa, a także w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi" – podkreślił Głąb.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia resortowe, minister obrony i prezydent otrzymali odznakę pamiątkową DGW.

DGW odpowiada m.in. za ceremonialną oprawę uroczystości państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska oraz umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Dowództwu podlega 3,8 tys. żołnierzy i ok. 2 tys. pracowników cywilnych. Jednostka jest podporządkowana bezpośrednio szefowi MON.

Najbardziej rozpoznawalną jednostką DGW jest Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego, w którego skład wchodzą także Szwadron Kawalerii WP oraz Orkiestra Reprezentacyjna WP. Żołnierze batalionu co roku zapewniają oprawę ceremonialną ponad tysiącowi przedsięwzięć w kraju, jak i za granicą. Na co dzień żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych pełnią straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed Pałacem Prezydenckim. Dowództwu podlega też 19 orkiestr wojskowych (łącznie z Orkiestrą Reprezentacyjną WP).

Stołeczne dowództwo zajmuje się także logistyką: transportem, zaopatrzeniem w środki techniczne, umundurowanie, sprzęt kwaterunkowy i informatyczny ok. 280 instytucji, głównie komórek MON, placówek badawczych i jednostek wojskowych.

Żołnierze DGW odpowiadają też za ochronę instytucji MON, Sztabu Generalnego WP i dwóch głównych dowództw - generalnego i operacyjnego. Podległe stołecznemu garnizonowi jednostki wyposażone w systemy łączności satelitarnej, radiowej i sieć komputerową wykonują też zadania związane z funkcjonowaniem systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Święto DGW ustanowiono na pamiątkę bitwy warszawskiej stoczonej w kwietniu 1794 r. w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Właśnie w tym okresie po raz pierwszy ustanowiono oficjalnie polską władzę wojskową w stołecznym garnizonie.

Dowództwo Garnizonu Warszawa zostało utworzone 1 sierpnia 1995 r. w miejsce Dowództwa Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON. Jednostki podległe DGW to m.in. 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia, 10. Warszawski Pułk Samochodowy, 24. Polowa Techniczna Baza Wojsk Łączności w Opolu. Od 2003 r. siedzibą dowództwa jest "Dom bez kantów" przy pl. Piłsudskiego. (PAP)

Autor: Jakub Borowski

brw/ reb/ mro/ hgt/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.