02.11.2018 aktualizacja 03.11.2018

Procesja do Grobów Królewskich na Wawelu

Katedra na Wawelu. Fot. PAP/J. Bednarczyk Katedra na Wawelu. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Przy biciu „Zygmunta” do Grobów Królewskich w Katedrze na Wawelu zeszła w piątek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. Wierni modlili się za wszystkich zmarłych.

Procesję poprowadził metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a poprzedziła ją msza św. W homilii arcybiskup nawiązał do 100-lecia odzyskania niepodległości po "długich, długich latach zniewolenia, utraty suwerenności i heroicznego niekiedy zmagania, by nie zatracić własnej tożsamości narodowej".

"Wspominamy naszych bohaterów walki i zmagań, których prochy znajdują się w podziemiach wawelskiej katedry: księcia Józefa Poniatowskiego, naczelnika Tadeusza Kościuszki, wieszczów narodowych Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, a także Cypriana Kamila Norwida" – mówił abp Jędraszewski.

"Dalej wspominamy tych, którzy stali się symbolami 1918 r., zwłaszcza marszałka Józefa Piłsudskiego a także tych, którzy po nim i po 1918 r. znaczyli swoim życiem, swoimi dokonaniami, swoim osobistym spełnianiem się nasze kolejne zmagania o Niepodległą i Niezawisłą. Wspominamy zatem generała premiera Władysława Sikorskiego, a także prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął jako świadek - męczennik pamięci o Katyniu wraz ze swoją żoną Marią. Wspominamy z wielką wdzięcznością" – podkreślił arcybiskup.

Metropolita krakowski dodał, że jednocześnie "zanosimy do Boga prośby, by zważył na ich serca, na ich miłość do rodzinnego kraju, na ich poświęcenie niekiedy bez miary".

Abp Jędraszewski mówił w homilii także o Janie Pawle II. Przypomniał, że mijają 72 lata, od kiedy ks. Karol Wojtyła w kaplicy św. Leonarda odprawił swoją mszę św. prymicyjną. "Jego największym przesłaniem, które zostawił światu zwłaszcza w ostatnich dniach swego życia, było przesłanie mocy nadziei. Zmierzał do Ojca, drogą, którą wyznaczył Jezus Chrystus. Zmierzał do Ojca wtulając się w Chrystusowy krzyż. Zmierzał do Ojca błogosławiąc +Urbi et Orbi+ mocą nadziei przezwyciężającej słabość własnego ciała" - podkreślił abp Jędraszewski.

Podczas procesji wierni modlili się za zmarłych przy konfesji św. Stanisława, ołtarzu Czarnego Krzyża, gdzie spoczywają szczątki św. Jadwigi, w Kaplicy Zygmuntowskiej, Kaplicy Świętokrzyskiej, oraz w krypcie św. Leonarda.

Swoje modlitwy zgromadzeni zanosili m.in. za zmarłych kapłanów, krewnych, poległych w walce o niepodległość Polski i wolność innych narodów, ofiary totalitaryzmów, zmarłych w wypadkach drogowych, katastrofach lotniczych i zamachach terrorystycznych.

Na Wawelu spoczywają prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki oraz ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ mark/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.