29.09.2018

Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim stanęła Budka Niepodległości

Budka Niepodległości w Poznaniu. Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki Budka Niepodległości w Poznaniu. Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Historie związane z jubileuszami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego poznać można podnosząc słuchawkę w Budce Niepodległości, która stanęła przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Budka Niepodległości to przearanżowana i zrewitalizowana budka telefoniczna. Zainstalowano w niej aparat telefoniczny, dzięki któremu, po podniesieniu słuchawki, można wysłuchać informacji związanych ze świętowanymi w tym roku rocznicami.

"Jest to projekt edukacyjny, dzięki któremu chcemy, żeby trwała pamięć o powstaniu wielkopolskim i o niepodległości naszego kraju. Po wybraniu kolejnych numerów telefonicznych i podniesieniu słuchawki można wysłuchać bardzo wartościowych wspomnień historycznych, przybliżających czasy, gdy odradzała się Polska" – powiedział wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Budka została ozdobiona zdjęciami upamiętniającymi wydarzenia i osoby sprzed wieku. O pełnych godzinach, od rana do wieczora, umieszczony w budce telefon będzie dzwonić. W ten sposób ma zachęcać przechodniów do podniesienia słuchawki i zapoznania się z historycznymi opowieściami.

Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ jbp/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.