12.06.2018

Radom: Anima Urbis - nocne poszukiwanie duszy miasta

Anima Urbis 2018 Anima Urbis 2018

Mieszkańcy Radomia raz w roku odkrywają "duszę miasta". Tegoroczne Anima Urbis wpisze się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie nocnego zwiedzania miasta zaplanowano m.in. rekonstrukcje historyczne i koncerty.

Impreza rozpocznie się w sobotę wieczorem, a zakończy już po północy. Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Marcin Kępa z Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, w tym roku - w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - organizatorzy skupili się na pokazaniu miejsc związanych z walką radomian o wolność.

Pierwszym punktem nocnego zwiedzania miasta będzie Rynek, gdzie stoi Pomnik Czynu Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ramach rekonstrukcji historycznej odtworzony zostanie moment odsłonięcia pomnika, które nastąpiło 10 sierpnia 1930 r., w obecności Józefa Piłsudskiego.

Kolejnym przystankiem będzie pochodzący z drugiej połowy XV w. klasztor ojców Bernardynów. Tutaj zaplanowano koncert organowy i zwiedzanie miejsc na co dzień dostępnych tylko zakonnikom.

W czasie poprzedzającym powstanie styczniowe klasztor był głównym miejscem działalności patriotycznej w Radomiu. Po upadku powstania wielu zakonników zesłano w głąb Rosji, a klasztor zamknięto. Władze carskie urządziły w nim więzienie dla powstańców i pomieszczenia biurowe rządu gubernialnego, wojska i policji.

Ważnym punktem tegorocznej imprezy będzie pałac Komisji Województwa Sandomierskiego, na placu Corazziego. Z balkonu tego gmachu 2 listopada 1918 r. ogłoszono odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wydarzenia te przypomniane zostaną podczas rekonstrukcji historycznej.

Radom był jednym z pierwszych wolnych miast w Królestwie Polskim. W nocy z 1 na 2 listopada 1918 r. w Radomiu, w mieszkaniu adwokata Jana Wigury, ukonstytuował się Komitet Pięciu i przejął władzę cywilną i wojskową w mieście. Na jego czele stanął radomski lekarz i działacz polityczny Stanisław Kelles-Krauz. 2 listopada, w samo południe Kelles-Krauz wyszedł z biało-czerwonym sztandarem na balkon austriackiej Komendy Powiatowej w Radomiu (obecnie Urząd Wojewódzki).

"Powiewały z tego miejsca flagi carskie, niemieckie, austriackie, jako symbole wrogich państw zaborczych. Teraz ja zawieszam tutaj flagę biało-czerwoną na chwałę Rzeczypospolitej, na pohybel jej wrogom" - przemówił do zgromadzonych tłumów. Radomscy historycy określają te wydarzenia jako utworzenie tzw. Republiki Radomskiej.

Przy okazji nocnego zwiedzania miasta swoje podwoje otworzy też straż pożarna, która udostępni izbę pamięci. Zaplanowano także koncerty oraz spektakle na placu Konstytucji 3 Maja i na dziedzińcu miejskiej biblioteki.

Anima Urbis odbywa się w Radomiu po raz ósmy. W ub. roku mieszkańcy Radomia odwiedzali nocą historyczne obiekty wymiaru sprawiedliwości. Dwa lata temu impreza poświęcona była śladom radomskiego Czerwca'76. W poprzednich latach zwiedzano m.in. zabytkowe radomskie kościoły i stare dzielnice Radomia: Glinice i Zamłynie. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.