SFP: przeglądy polskich filmów historycznych uczczą stulecie odzyskania niepodległości
Przeglądy polskich filmów o tematyce historycznej organizuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokazy odbywać się będą przez cały rok podczas festiwali filmowych w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich Grzegorz Wojtowicz, przedsięwzięcie ma propagować polską sztukę i historię na arenie międzynarodowej.
"Wychodzimy z założenia, że film jest dość istotnym nośnikiem treści różnego rodzaju, także tych dotyczących naszej historii. Jeśli będziemy mogli zaznajomić z naszą przeszłością widzów na całym świecie, zostaniemy lepiej poznani jako naród. To będzie stwarzało możliwość do budowania wspólnej przyszłości, ponieważ zawsze łatwiej współpracuje się z kimś, kogo się zna. Poprzez ten projekt chcemy także włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości" – podkreślił.
Wojtowicz poinformował, że podczas przeglądów prezentowany będzie kanon siedmiu filmów, stworzony przez przedstawicieli instytucji partycypujących w projekcie. "Lista produkcji została wypracowana w drodze kompromisu i jest wypadkową rozmów tych osób. Znajdują się na niej dzieła prezentujące różne okresy historyczne – +Ziemia obiecana+, +Noce i dnie+ ukazujące Polskę pod zaborami oraz +Pianista+ i +Wołyń+, poświęcone czasom II wojny światowej. Mamy także ukazany okres Powstania Warszawskiego w +Miasto 44+, a także walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie w produkcjach takich, jak +Popiół i diament+ oraz +Człowiek z marmuru+” – powiedział.
Jak dodał, filmy zostaną zaprezentowane widzom w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii. "Pod koniec kwietnia odbędą się pokazy w Berlinie, a 1 czerwca wystartujemy w Nowym Jorku. Kolejne miejsca to m.in. Seattle, Vancouver i Pekin. Na przełomie października i listopada pojawimy się w Toronto, a przegląd w Tokio planujemy pod koniec listopada" – wskazał Wojtowicz.
Rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich wspomniał, że projekt zainaugurowała specjalna edycja "Wellington Polish Film Festival. 100 Years of Poland’s Regained Independence. Polish History in Film Masterpieces" w Nowej Zelandii. Projekcje odbyły się w Wellington w Roxy Cinema, które w 2013 r. otrzymało nagrodę "Best Cinema in New Zealand", przyznawaną przez Australijskie Stowarzyszenie Niezależnych Dystrybutorów.
"Zainteresowanie było spore, sala była wypełniona po brzegi. Przegląd otworzył pokaz filmu +Miasto 44+ w obecności odtwórczyni głównej roli Zofii Wichłacz. Warto jednak zaznaczyć, że nie organizujemy samodzielnych przeglądów. Za każdym razem odbywają się one w ramach imprez, które mają już długą historię w tych miastach. W Berlinie będzie to część projektu +Film Polska Berlin+, w Nowym Jorku - +New York Polish Film Festival+, a np. w Tokio - +Poland Film Festival in Japan+" – powiedział Wojtowicz.
Przegląd w Nowej Zelandii został współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.(PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.