15.05.2018

Stolica: premiera "BEMA! Musicalu o patriotach i renegatach" w Teatrze Syrena - w piątek

Spektakl "BEM! Musical o patriotach i renegatach" w Teatrze Syrena Spektakl "BEM! Musical o patriotach i renegatach" w Teatrze Syrena

Taka historia jak "BEM!" w soczewce skupia całą historię - to, co najważniejsze i czego warto strzec - powiedział PAP Michał Walczak, reżyser spektaklu "BEM! Musical o patriotach i renegatach" w Teatrze Syrena. Premiera musicalu w stołecznym teatrze 18 maja.

W ramach programu "Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" grupa Pożar w Burdelu w koprodukcji z warszawskim Teatrem Syrena i Teatrem im. S. Żeromskiego z Kielc przygotowała widowisko muzyczne pt. "BEM! Musical o patriotach i renegatach" wg tekstu Macieja Łubieńskiego.

"To jest musical. Pierwszy raz robimy gatunkowo taki czysty musical, tzn. mamy aktorów, którzy śpiewają, muzyka dominuje w sposobie narracji; choreografia Jarka Stańka i Kasi Zielonki. Słowem: to są profesjonaliści, którzy nas zaprosili do świata takiego prawdziwego teatru muzycznego" - powiedział we wtorek PAP Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu i reżyser spektaklu. "Jesteśmy dumni, zaszczyceni i trochę onieśmieleni" - dodał.

"Nasze ambicje i wizje daleko przekraczają czysty kabaret czy grę z różnymi formami" - podkreślił Walczak, wyjaśniając, że dotychczasowe spektakle Pożaru w Burdelu bywały kabaretami i "formami granicznymi".

"O historii, trudnych napięciach, ideologii i o nas samych ta forma muzyczna, pełna namiętności i humoru teatr muzyczny opowiada znakomicie. Jest formą niesamowicie terapeutyczną na te czasy rozemocjonowane, rozgadane i mocno zideologizowane" - mówił reżyser. Dodał, że "daje błyskawiczny wgląd np. poprzez piosenkę".

"Taka historia jak +BEM!+ w soczewce skupia całą historię - to, co najważniejsze i czego warto strzec" - podkreślił.

"Bem jest ciekawy poprzez odniesienia do współczesności. Uświadamia, że los uchodźczy był losem Polski" - powiedział PAP autor tekstu Maciej Łubieński. Dodał, że "jest ciekawym przypadkiem szczerego, wielkiego patrioty z epoki romantyzmu, w najczystszej postaci, który przeszedł na islam".

"Prawdopodobnie powody niechęci wobec niego wiązały się z tym, że był po prostu bardzo zdolny, bystry i nie uczestniczył w emigracyjnym piekiełku. Mam wrażenie, że to był człowiek bardzo szczególnego formatu" - podkreślił Łubieński

"Islamski raj. Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polska ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza Generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę, w nadziei wiecznej infamii, dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego Generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

"Sto wskrzeszeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" to cykl muzyczno-biograficznych musicali o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy niestandardowo pojętej polskości. "Celem programu TIPN-u jest stworzenie galerii oryginalnych polskich patriotów, wśród których są Polak-muzułmanin Józef Bem, Tadeusz Konwicki, święta Faustyna, stołeczny flaner Czarny Roman, jedyny czarnoskóry powstaniec warszawski August Agbola O'Brown, najsłynniejsze europejskie medium spirytystyczne dwudziestolecia międzywojennego Franek Kluski, Nina Andrycz, Michał Waszyński i inni" - wyjaśnili twórcy Pożaru w Burdelu.

Dramaturgiem jest dyrektor Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk. Muzykę, którą skomponował Wiktor Stokowski, wykonywać będzie w spektaklu na żywo zespół rockowy. Za scenografię i światła odpowiada Mariusz Napierała. Kostiumy zaprojektowała Bożena Ślaga-Śmierzyńska. Choreografię opracował Jarosław Staniek.

W przedstawieniu występują m.in.: Mariusz Drężek (gościnnie jako Bem) / Łukasz Wójcik (gościnnie jako Bem), Monika Babula / Magda Grąziowska, Joanna Kasperek / Jolanta Litwin-Sarzyńska, Lena Piękniewska, Magdalena Placek-Boryń, Kornelia Raniszewska, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska, Krzysztof Broda-Żurawski, Przemysław Glapiński / Jacek Mąka, Filip Kosior, Mariusz Laskowski, Andrzej Plata / Jacek Pluta, Piotr Siejka i Wojan Trocki.

Premiera na scenie Teatru Syrena 18 maja o godz. 19. Kolejne przedstawienia - 19, 22-27 maja br.

Jak poinformował dyrektor Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk, jesienią musical będzie pokazany na Węgrzech w ramach projektu Instytutu Adama Mickiewicza.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.