24.06.2022

Święto 4. Pułku Piechoty Legionów na kieleckiej Bukówce

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (3L), senator PiS Krzysztof Słoń (2L), prezydent Kielc Bogdan Wenta (4L) oraz przewodniczący Rady Miasta Kielc Jarosław Karyś (2P) podczas obchodów Święta Pułkowego "Czwartaków" na placu apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Fot. PAP/A. Kumorowicz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (3L), senator PiS Krzysztof Słoń (2L), prezydent Kielc Bogdan Wenta (4L) oraz przewodniczący Rady Miasta Kielc Jarosław Karyś (2P) podczas obchodów Święta Pułkowego "Czwartaków" na placu apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Fot. PAP/A. Kumorowicz

Uroczystości upamiętniające 4. Pułk Piechoty Legionów zorganizowano w piątek w koszarach na kieleckiej Bukówce. „Czwartacy nie wątpili, zawsze mieli wiarę i nadzieję. To dzięki nim Polska powróciła na mapę Europy i świata” – mówił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Uroczystości Święta Pułkowego "Czwartaków" odbyły się na kieleckiej Bukówce. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, przed II wojną światową znajdowały się koszary 4. Pułku Piechoty Legionów. Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się od mszy w "Kapliczce Czwartaków", będącej repliką kaplicy z Wołynia. Następnie na terenie historycznych koszar szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale „Pro Patria” i „Pro Bono Poloniae".

CZYTAJ TAKŻE

"W 1914 roku, kiedy z krakowskich Oleandrów do Kielc przybywała Pierwsza Kompania Kadrowa, wielu obywateli obawiało się, że kolejny zryw niepodległościowy, kolejna walka o wolność przyniesie takie skutki jak powstanie styczniowe. Wielu straciło nadzieję, ale żołnierze Legionów Polskich i Czwartacy nigdy tej nadziei nie tracili. Tą wiarą potrafili tak skutecznie zarazić współczesnych sobie, że w 1918 roku trudem i wysiłkiem Polaków Polska powróciła na mapę Europy i świata" - podkreślił szef UdSKiOR.

Zaznaczył, że dzieje 4. Pułku Piechoty Legionów na przestrzeni ponad 200 lat to najlepsza lekcja dumy i odwagi. Podziękował jednocześnie tym, którzy "kultywują i niosą w przyszłość" tradycje o "Czwartakach" w tym Stowarzyszeniu Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku w Kielcach.

Uczestnicy uroczystości po odczytaniu apelu pamięci i salwie honorowej złożyli kwiaty przed pomnikiem 4. Pułku i przed tablicą poświęconą żołnierzom 4. PP Legionów WP zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Twerze-Miednoje, Kijowie-Bykowni, Mińsku-Kuropatach i innych miejscach zagłady na terytorium byłego ZSRR.

4. Pułk Piechoty Legionów – oddział piechoty Wojska Polskiego utworzony w roku 1918 kontynuował tradycję 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, 4. Pułku Piechoty Liniowej Armii Królestwa Polskiego i 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Do historii przeszły zwłaszcza krwawe boje ostatniego z nich, dowodzonego przez ppłk. Bolesława Roję, pod Jastkowem na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku.

"W 1914 roku, kiedy z krakowskich Oleandrów do Kielc przybywała Pierwsza Kompania Kadrowa, wielu obywateli obawiało się, że kolejny zryw niepodległościowy, kolejna walka o wolność przyniesie takie skutki jak powstanie styczniowe. Wielu straciło nadzieję, ale żołnierze Legionów Polskich i Czwartacy nigdy tej nadziei nie tracili. Tą wiarą potrafili tak skutecznie zarazić współczesnych sobie, że w 1918 roku trudem i wysiłkiem Polaków Polska powróciła na mapę Europy i świata" - podkreślił szef UdSKiOR.

W 1922 r. czwartacy przybyli do stałego garnizonu w Kielcach. Trzy lata później rozpoczęto budowę koszarów na Bukówce. We wrześniu 1939 r. pułk walczył m.in. w obronie Twierdzy Modlin. Czwartacy stanowili również załogę Westerplatte.

W 1943 r. w Sielcach nad Oką powstał 4. Pułk Piechoty 2. Dywizji Piechoty im. gen. Henryka Dąbrowskiego, który brał udział w walkach o Warszawę, Wał Pomorski i nad Odrą. Jednocześnie w lipcu 1944 r. z oddziałów partyzanckich AK w rejonie podkieleckich Daleszyc i Zagnańska sformowano 4. Pułk Piechoty Legionów AK, który stoczył boje z okupantem, idąc na pomoc powstańcom warszawskim.

CZYTAJ TAKŻE

Po wojnie 4. Pułk Piechoty 2. Dywizji przybył na Bukówkę. Po kilku latach został przeformowany na 4. Pułk Zmechanizowany. Od 1988 r. istniał jako 94. Ośrodek Materiałowo-Techniczny, a w 1995 r. został rozformowany.

Na terenie byłych koszar "Czwartaków" w 1989 r. utworzono Wojskowe Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Od 1 lipca 2004 r. funkcjonowało tu Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych. Od 2012 r. zadania tej jednostki przejęło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.