22.06.2018

Święto Kielc – pod hasłem stulecia niepodległości

Noc muzeów, koncerty, pokazy taneczne i teatralne, festyny rodzinne, warsztaty artystyczne, konkursy wiedzy - złożą się na rozpoczynające się w piątek Święto Kielc. Trzydniowa impreza w tym roku odbędzie się pod hasłem "Niepodległość! 1918-2018".

Przedsięwzięcie, organizowane przez miejskie instytucje, a koordynowane przez Muzeum Historii Kielc, rozpocznie piątkowa "Biała Noc" – muzea i placówki kultury przygotowały wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów.

Muzeum Historii Kielc udostępni nowo otwartą ekspozycję czasowej, prezentującą sto najciekawszych eksponatów, zgromadzonych w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania tej placówki. Na wystawie można zobaczyć m.in. przywilej biskupi dla cechów kieleckich z 1712 r., album fotograficzny z opisem historycznym Kielc z 1878 r. i monumentalny obraz Ryszarda Prausa pt. "Legenda o Świętym Krzyżu".

W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich – siedzibie kieleckiego Muzeum Narodowego - będzie można m. in. zwiedzać Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, wziąć udział w grze "Znana – Nieznana. Ćwiczenia z niepodległości" i obejrzeć film "Marsz Szlakiem I Kadrowej".

W witrynach gmachu Teatru im. Stefana Żeromskiego aktorzy kieleckiej sceny będą czytali wybrane dzieła literackie, powstałe w niepodległej Polsce, a uczestnicy młodzieżowych warsztatów teatralnych, zaprezentują wiersze najwybitniejszych polskich poetów.

W galerii Biura Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego 2016 "Przedwiośnie 41", połączony z wręczeniem nagród jego laureatom. W Kieleckim Teatrze Tańca będzie można zwiedzać sale baletowe i garderoby, a także przymierzać kostiumy tancerzy.

Do późna otwarte dla gości będą także m. in. Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Laurensa Hammonda, Muzeum Wsi Kieleckiej - Dworek Laszczyków, Wzgórze Zamkowe, Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, Centrum Geoedukacji. Na Rynku będzie można oglądać kabareton.

Na sobotę i w niedzielę zaplanowano imprezy plenerowe na kilku scenach w centrum miasta, przy głównym miejskim deptaku - ul. Henryka Sienkiewicza oraz w Parku Miejskim.

Zaprezentują się młodzi kieleccy wokaliści i tancerze, a z koncertami wystąpią m. in. zespoły Ankh, Folya, Aversja oraz wokalistka Margaret.

Kieleckie Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich przygotowało pokaz, nawiązujący do postaci i twórczości Jarosława Haszka, autora "Przygód dobrego wojaka Szwejka".

Z kolei Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na pokaz filmu niemego "Ponad śnieg" (na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego "Ponad śnieg bielszym się stanę"), z muzyką wykonywaną "na żywo" przez Kwartet Jorgi. Kompozycja, opracowana przez Waldemara Rychłego, składa się na koncert folkowy, łączący tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizacją i energią akustycznego rockowego grania.

W centrum miasta stanie odtworzony przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, punkt werbunkowy Legionów Polskich. Zaplanowano także prezentacje sprzętu wojskowego i pokazy Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Będzie można uczestniczyć w "Pieśniobraniu" – koncercie pieśni i piosenek patriotycznych, w których chóralne wykonanie włączy się publiczność. Edukatorzy Energetycznego Centrum Nauki przybliżą sylwetki naukowców i wynalazców, którzy angażowali się w walkę o niepodległą Polskę.

Prezentacjom artystycznym będą towarzyszył liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych, m.in. gry w piłkę ręczną, zręcznościowe, quizy wiedzy historycznej, a także wystawy plenerowe i wycieczki.

Na wszystkie imprezy będzie można dojechać z różnych dzielnic Kielc, dzięki dodatkowym bezpłatnym miejskim liniom autobusowym, uruchomionym specjalnie z okazji święta.

Święto Kielc to także trwający od kilku dni na głównym miejskim deptaku Jarmark Kielecki. Na stoiskach można kupić m.in. wyroby rękodzielników, biżuterię, ceramikę, starocie, książki, zabawki, potrawy regionalne i żywność ekologiczną. (PAP)

Autor: Katarzyna Bańcer

ban/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.