Tradycje podhalańskie w Wojsku Polskim na wystawie w rzeszowskim muzeum
Mundury bojowe i galowe, w tym liczące kilkadziesiąt lat, broń, wyposażenie wojskowe, sprzęt wspinaczkowy, dokumenty, pamiątki można oglądać na wystawie „Tobie ojczyzno. Z dziejów oddziałów podhalańskich” otwartej we wtorek w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
„Naszą misją jest przypominanie historii, chlubnych tradycji, w tym wojskowych. Przypominanie polskości, krzewienie tej polskości. W pewnej mierze zastępowanie również szkół w procesie dydaktyczno-wychowawczym, albo uzupełnienie tego procesu” – mówił podczas wernisażu dyrektor muzeum Bogdan Kaczmar.
Zauważył, że wystawa została otwarta z okazji 25. rocznicy utworzenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i przypomniał jednocześnie, że tradycja wojsk podhalańskich liczy 100 lat.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. mundury wieczorowe z końca lat 30. XX wieku oficerów pułku artylerii dywizji piechoty górskiej i 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, kapelusze podhalańskie z 1919 i 1937 roku, kurtkę mundurową oficera operacyjnego sztabu 21. Dywizji Piechoty Górskiej z 1939 r., peleryny podhalańskie, umundurowanie partyzanta 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej z niemieckim pistoletem maszynowym MP 40, zimowy strój maskujący z lat 50 i 60. XX wieku.
Wśród współczesnych mundurów znalazł się pustynny z misji w Iraku należący do zastępcy dowódcy brygady w latach 2010-2013, płk. Wojciecha Marchwicy, czy mundur szeregowca z lat 90. XX wieku.
Pokazano także kilt z tartanu pułku szkockiego Black Watch, beret do munduru garnizonowego tego pułku, furażerkę szkockiego pułku Royal Highland Fusiliers, odznaki pułków szkockich z okresu I i II wojny światowej, oraz mundury obcych formacji górskich w II wojnie światowej.
Oprócz mundurów na ekspozycji zaprezentowano także broń, w tym ręczne karabiny maszynowe „Browning” i „Bren”, ciężki karabin maszynowy, karabinek AKMS.
Wśród innych przedmiotów znalazł się futerał na kosmetyki jednego z kapitanów z 1935 roku, ofiarowany mu przez kolegów w prezencie imieninowym; pudełko na karty z 1938 r. sztućce z kasyna, chlebak, torba oficerska i mapniki z okresu międzywojennego; sprzęt narciarski, puszka z ziemią spod Narwiku, czy kryształowa ciupaga dowódcy 21. BSP, będąca pozaregulaminowym wyróżnieniem za dokonania. Wystawę uzupełniają dokumenty i fotografie.
„Ekspozycją tą chcieliśmy uhonorować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, a także sto lat istnienia polskich jednostek górskich. Wystawa ta jest również swoistym hołdem złożonym wszystkim podhalańczykom, którzy walczyli i niejednokrotnie ginęli broniąc granic Niepodległej zarówno tutaj, na polskiej ziemi, jak i za granicami” – kustosz wystawy Rafał Kocoł.
Wystawa została przygotowana ze zbiorów prywatnych, muzealnych i 21 BSP. Potrwa do 15 października. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.