19.02.2020

W Katowicach wystawa i pokaz filmu o kobietach czasu Powstań Śląskich

Wystawa „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o Powstaniach Śląskich i plebiscycie” w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. 11.2019. Fot. PAP/A. Grygiel Wystawa „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o Powstaniach Śląskich i plebiscycie” w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. 11.2019. Fot. PAP/A. Grygiel

Premierowy pokaz filmu według pomysłu Małgorzaty Tkacz-Janik pt. „5 kobiet Sejmu Śląskiego” towarzyszył środowemu wernisażowi wystawy „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o Powstaniach Śląskich i plebiscycie” w Instytucie Korfantego w Katowicach.

CZYTAJ TAKŻE

Film i wystawę łączą rysunki Marty Frej. Artystka stworzyła cykl memów na podstawie materiałów odnalezionych podczas kwerendy historycznej, przeprowadzonej przez dr Małgorzatę Tkacz-Janik - specjalistkę ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Film "5 kobiet Sejmu Śląskiego" to fabularyzowany dokument według pomysłu dr Tkacz-Janik, scenariuszem i reżyserią zajęli się: Maciej Marmola oraz Kamil Niesłony. Jest on opowieścią o kobietach – posłankach na Sejm Śląski w okresie II RP (1922-1939): Janinie Omańkowskiej, Bronisławie Szymkowiakównej, Marii Gruchlikowej, Elżbiecie Korfantowej i Marii Kujawskiej.

CZYTAJ TAKŻE

Wystawa "60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o Powstaniach Śląskich i plebiscycie" powstała w 2019 r. i ukazuje losy 30 kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej z kobiecej perspektywy. Wystawa – prezentowana wcześniej w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach - ma charakter popularyzatorski i edukacyjny. Stanowi wstęp do szerszego projektu Instytutu Myśli Polskiej, którego celem jest wprowadzenie do głównego nurtu historycznej narracji o regionie także mniej znanych postaci kobiecych.

Od 20 lutego 2020 roku do 6 marca 2020 roku wystawę można oglądać w siedzibie Instytutu Korfantego przy Teatralnej 4 w Katowicach. Prezentowanych jest na niej 30 grafik z wizerunkami kobiet związanych z powstaniami i plebiscytem, ale także szerzej z historią Górnego Śląska. Grafiki Mart Frej w formie wielkoformatowej wystawy są zapleczem do organizacji lekcji edukacyjnych, gier edukacyjnych, wystaw, spacerów lub wieczornic historycznych.

CZYTAJ TAKŻE

Projekt zakłada też, że 30 bohaterek z przeszłości – w czasie planowanych wystaw w 2020 roku – zostanie zestawionych ze współczesnymi kobietami, mieszkankami województwa śląskiego. Zestawienie to ma wzbogacić i uaktualnić opowieść o historii kobiet na Górnym Śląsku oraz zwrócić uwagę na rozwijające się i zmieniające formy uczestnictwa kobiet w kulturze, polityce, gospodarce i życiu społecznym regionu.

Projekt "60 na 100" został zrealizowany pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego z okazji trwających od ubiegłego roku obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.