W lipcu 14. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie
Koncertem "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego rozpocznie się 3 lipca w Krakowie 14. Festiwal Muzyki Polskiej. W programie festiwalu, który potrwa do 22 lipca, znalazło się 11 koncertów.
Program festiwalu nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas koncertów prezentowane będą dzieła kompozytorów, którzy na trwałe zapisali się w historii polskiej muzyki. Istotą festiwalu jest prezentowanie wartościowych dzieł polskich kompozytorów, powstałych od średniowiecza po współczesność, konfrontowanie ich z muzyką światową i ukazywanie w rozmaitych kontekstach.
"Mam nadzieję, że festiwal wpisał się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym mieście" - powiedział dyrektor festiwalu Paweł Orski podczas wtorkowej konferencji prasowej, zapowiadającej festiwal.
Jak podkreślił, obecna formuła festiwalu pozwala na prezentowanie całego przekroju muzyki polskiej. "Nie zamykamy się w gronie kompozytorów lokalnych, związanych z naszym regionem, ale otwieramy się na cały świat (…), żeby pokazać, że muzyka polska nie jest oderwana od szeregu kontekstów kulturowych, geograficznych, historycznych, towarzyskich w Europie i nie tylko. Dzięki temu staramy się pokazywać, że ta muzyka jest formą żywą, jest tworem, który rozwijał się i tętnił życiem na przestrzeni wieków" – wyjaśnił dyrektor festiwalu.
Poinformował również, że podczas festiwalu prezentowane są różnorodne gatunki muzyczne, od kameralistyki po dzieła instrumentalne i wokalno-instrumnetalne w różnych lokalizacjach, ponieważ "Festiwal Muzyki Polskiej to nie tylko prezentacja muzyki, ale także miasta i jego ciekawych miejsc, zabytków, magii, kultury". Koncerty odbywać się będą m.in. w kościele św. Katarzyny, Collegium Novum, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
W programie festiwalu, oprócz "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego, znalazły się m.in. utwory F. Chopina, H. Wieniawskiego, F. Nowowiejskiego, K. Szymanowskiego, W. Lutosławskiego, W. Kilara, a także P. Czajkowskiego czy R. Wagnera. W programie festiwalu znalazł się także pierwszy koncert z cyklu "AEAA przedstawia" (Europejskie Stowarzyszenie Agentów Artystycznych – PAP), mający na celu prezentacje młodych muzyków z różnych krajów w polskim repertuarze. W tym roku wystąpi skrzypaczka Miranda Liu z Budapesztu i towarzysząca jej Eva Szalai (fortepian). Zapoczątkowany na tegorocznym festiwalu cykl będzie kontynuowany w latach kolejnych. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej festiwalu.
"Mecenasem FMP jest Gmina Miasta Kraków, która w tym roku po raz kolejny wsparła festiwal trzyletnią dotację. Taką samą dotację otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co gwarantuje nam spokojną, stabilną pracę" – poinformował dyrektor festiwalu.
Festiwal organizowany jest od 2005 r. przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej przy wsparciu krakowskiego magistratu. Podczas festiwalu występowali m.in.: Ivo Pogorelich, Nigel Kennedy, Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka, Akiko Suwanai, Grigorij Żyslin. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów, jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Mykietyn.(PAP)
autor: Anna Pasek
hp/ agz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.