25.11.2018

W piątek w Poznaniu otwarcie Narodowej Wystawy Rolniczej

Narodowa Wystawa Rolnicza Narodowa Wystawa Rolnicza

Od piątku w Poznaniu trwać będzie Narodowa Wystawa Rolnicza przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wydarzenie ma być okazją do zaprezentowania tradycji polskiej wsi i współczesnych osiągnięć agrotechniki.

Organizatorem przedsięwzięcia, które odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jest resort rolnictwa. Wystawa potrwa do niedzieli, wstęp na ekspozycję będzie wolny.

Zdaniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Narodowa Wystawa Rolnicza będzie najważniejszym, organizowanym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, wydarzeniem związanym z rolnictwem.

"Chcemy na niej pokazać pewną retrospektywę rolnictwa: rolę chłopów, rolnictwa w okresie międzywojennym oraz to wszystko, co rolnikom po II wojnie światowej przyniosła komuna; przypomnimy o kolektywizacji, obowiązkowych dostawach, próbach tworzenia spółdzielni, roli oporu społecznego, Solidarności na obszarach wiejskich" – mówił kilka dni temu w Poznaniu Ardanowski.

Wystawa będzie zlokalizowana w trzech pawilonach. W jednym z nich zaprezentowana zostanie najlepsza polska żywność. Zaplanowano tam liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Swoje osiągnięcia zaprezentują koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Osobno prezentowane będą zwierzęta z polskiej hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób oraz bydło ras mlecznych i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska.

W kolejnym pawilonie oglądać będzie można ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia, takie jak np. drony wykorzystujące system GPS do aplikowania nawozów podczas upraw.

Historię polskiej wsi wraz z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie prezentować będą: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Zaprezentowane zostaną m.in. zabytkowe maszyny rolnicze, w tym lokomobila parowa wyprodukowana w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. W latach swojej świetności była ona przystosowana do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski.

Na zwiedzających czekać będą też takie atrakcje jak: pokaz składania miniatury chaty wiejskiej, kręcenia snopków do pokrywania dachów, wyrobu masła, a także kasz w stępach czy mielenia zboża w żarnach. Na stanowiskach można będzie zobaczyć, jak tkano, wyklepywano kosę czy produkowano uprzęż konną. Nie zabraknie też prezentacji garncarskich, rymarskich w wykonaniu prawdziwych mistrzów rzemiosła. Szereg atrakcji kierowanych będzie do najmłodszych zwiedzających.

Wystawie towarzyszyć będzie m.in. Konferencja naukowa "1918-2018 Stulecie Przemian Polskiej Wsi" oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa.

Wydarzenie zakończy się w niedzielę. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ je/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.