18.05.2018

W Płocku wystawa pamiątek związanych ze 100-leciem niepodległości Polski

"Świadkowie tamtych lat..." "Świadkowie tamtych lat..."

W Muzeum Mazowieckim w Płocku otwarto w piątek kolekcjonerską wystawę, która prezentuje, pochodzące m.in. z prywatnych zbiorów, pamiątki związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, jak np. filiżanka z osobistego serwisu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja "Świadkowie tamtych lat..." czynna będzie do zakończenia X Jarmarku Tumskiego, który odbywać będzie się w Płocku od 1 do 3 czerwca.

"Wystawa ta jest naszym, kolekcjonerskim hołdem dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ten hołd wyraża się poprzez pamiątki, które zostały przechowane, które przetrwały i mogą być obecnie zaprezentowane" - powiedział podczas inauguracji ekspozycji Bohdan Kowalczyk, historyk, prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, a zarazem ambasador płockiego Jarmarku Tumskiego.

Jak podkreślił, z okazji 100-lecia niepodległości Polski wydany został okolicznościowy numizmat "Płocki Złoty Tumski", który będzie jednocześnie emblematem kolekcjonerskiego jarmarku w tym mieście – jest to wybita w miedzi, w limitowanej serii jedynie 200 egzemplarzy, platerowana srebrem moneta z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego na awersie, a na rewersie z napisem wspominającym o historycznej rocznicy.

"Moneta ta będzie niewątpliwie znakomitą pamiątką i rarytasem kolekcjonerskim" – ocenił Kowalczyk, dodając, iż 10 egzemplarzy całej serii numizmatu zostało ponumerowanych.

Na wystawie "Świadkowie tamtych lat..." w płockim Muzeum Mazowieckim zobaczyć można m.in. porcelanową filiżankę do kawy z osobistego serwisu Józefa Piłsudskiego, pochodzącą z dworu w Zułowie na Wileńszczyźnie, gdzie urodził się marszałek, a należącą do kolekcji prof. Kazimierza Sobolewskiego.

Na ekspozycji prezentowane są też np.: szabla polska oficera kawalerii, wzór 1917 r., z wizerunkiem orła w koronie u nasady głowni i napisem – "Za Wiarę i Ojczyznę" oraz z datą "1919", a także szpada wzór francuski M 1882, popularnie nazywana "hallerówką", będąca na wyposażeniu oficerów armii gen. Józefa Hallera.

Wśród eksponatów zgromadzonych na wystawie można odnaleźć również czapkę oficerską Legionów Polskich, która należała do dr Ludomira Nowierskiego, lekarza wojskowego, oraz srebrny kubek z nałożoną odznaką Oficerskiej Szkoły Związku Walki Czynnej, którą zaprojektował Włodzimierz Tetmajer – pierwsze egzemplarze tej odznaki, zwanej "Parasolem", a noszonej na lewej piersi, zostały wykonane w 1913 r., a w sumie przyznano ich 65.

Część pamiątek obecnych na płockiej wystawie "Świadkowie tamtych lat..." została udostępniona przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

Podobnie, jak podczas wcześniejszych edycji, również w trakcie tegorocznej, jubileuszowej odsłony X Jarmarku Tumskiego w Płocku, większość stoisk zostanie ustawiona w obrębie tamtejszego Starego Miasta oraz przyległych ulic i placów. Teren dla wystawców zostanie podzielony tematycznie - oprócz strefy kolekcjonerskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Mazowieckiego, będą też strefy: sztuki oraz historyczna z militariami i prezentacjami grup rekonstrukcyjnych.

Do udziału w tegorocznej odsłonie imprezy zgłosiło się ok. 500 wystawców z kraju i zagranicy, w tym 77 kolekcjonerów. Jej organizatorem jest Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Mazowieckie, a sponsorem PKN Orlen. (PAP)

mb/ rosa/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.