07.05.2023

W poniedziałek obchody 100-lecia wizyty marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu

Artysta malarz Tadeusz Styka podczas malowania portretu marszałka Ferdynanda Focha, który pozuje artyście. Fot. NAC Artysta malarz Tadeusz Styka podczas malowania portretu marszałka Ferdynanda Focha, który pozuje artyście. Fot. NAC

W poniedziałek w stolicy Wielkopolski odbędą się obchody stulecia wizyty marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu. Zaplanowano m.in. wystawę oraz sesję popularnonaukową przybliżającą wydarzenia sprzed wieku.

Jak przypomniał poznański oddział Instytut Pamięci Narodowej, Ferdynand Foch – marszałek Francji, Wielkiej Brytanii i Polski - jako głównodowodzący wojsk alianckich podpisał 11 listopada 1918 roku zawieszenie broni z Niemcami de facto kończące I wojnę światową.

„W odradzającej się Polsce widział z jednej strony zaporę przed ekspansją bolszewizmu, z drugiej sojusznika mogącego wspierać Francję w powstrzymywaniu niemieckiego rewanżyzmu. Wspierał polskie postulaty dotyczące granic zachodnich naszego kraju. Entuzjastycznie witany, gościł w Polsce od 2 do 12 maja 1923 roku. Wtedy też otrzymał buławę marszałka Polski, Order Orła Białego oraz Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari” – podkreślił Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Dodano, że Ferdynand Foch „szczególnie gorącego przyjęcia doświadczył w stolicy Wielkopolski, której mieszkańcy doskonale zdawali sobie sprawę z kluczowej roli Marszałka w zapobieżeniu w lutym 1919 roku niemieckiej kontrofensywie na tereny zdobyte przez powstańców wielkopolskich”.

IPN przypomniał, że w Poznaniu, w którym Ferdynand Foch przebywał w dniach 7–8 maja, marszałek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego, spotkał się także m.in. w ratuszu z władzami miasta, uczestniczył we mszy świętej w poznańskiej katedrze. Ponadto w podpoznańskim Biedrusku przez wiele godzin obserwował, ze wzgórza swojego imienia, manewry wojskowe.

„Wdzięczna pamięć o Marszałku Trzech Narodów trwała w Polsce również po jego wyjeździe. Imię Ferdynanda Focha otrzymało wiele ulic i placów w całym kraju. Był on bowiem bez wątpienia symbolem korzystnego dla obu stron sojuszu polsko-francuskiego” – podał IPN.

W poniedziałek w Poznaniu odbędą się wydarzenia upamiętniające stulecie wizyty marszałka Ferdynanda Focha w stolicy Wielkopolski. Na obchody zapraszają dr hab. Rafał Reczek Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania.

Odbędzie się także prezentacja filmu „Ferdynand Foch w Poznaniu”, powstałego we współpracy z „Głosem Wielkopolskim”, a także prezentacja broszury poświęconej wizycie Ferdynanda Focha w Poznaniu przygotowanej przez IPN i Wydawnictwo Miejskie, oraz prezentacja folderu filatelistycznego przygotowanego przez Pocztę Polską.

W ramach odchodów na Rynku Łazarskim odbędzie się otwarcie wystawy „Z wizytą u wdzięcznych przyjaciół. W stulecie podróży Ferdynanda Focha po Polsce”. Pomysłodawcą i autorem wystawy jest prof. UAM dr hab. Konrad Białecki, a za realizację graficzną odpowiada prof. UAP dr hab. Konstancja Pleskaczyńska.

„Większość zdjęć prezentowanych na wystawie pochodzi z odnalezionego w Archives nationales de France (site de Pierrefitte-sur-Seine) francuskiego albumu zawierającego zdjęcia wykonane podczas wizyty Marszałka Focha w Polsce” – podali organizatorzy.

Następnie w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus UAM odbędzie się sesja popularnonaukowa „Marszałek Ferdynand Foch w Poznaniu. W stulecie wizyty”, w trakcie której zaplanowano m.in. prezentację książki autorstwa Jana Romana Potockiego, Frédérica Gueltona i Marii Grąbczewskiej „Braterstwo broni. Wsparcie wojskowe Francji dla Polski 1917–1924” (Warszawa 2020) w formie rozmowy prof. UAM dr. hab. Konrada Białeckiego z hrabią Janem Romanem Potockim. Głównym celem prezentacji będzie zarysowanie szerszego tła współpracy polsko-francuskiej w trakcie i tuż po I wojnie światowej.

Referaty w trakcie sesji wygłoszą: prof. dr hab. Tomasz Schramm „Wizyta marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu”, prof. UAM dr hab. Maciej Michalski „Doktorat honoris causa dla Ferdynanda Focha”, dr Piotr Grzelczak „Pamięć o marszałku Ferdynandzie Fochu w Wielkopolsce”.

Odbędzie się także prezentacja filmu „Ferdynand Foch w Poznaniu”, powstałego we współpracy z „Głosem Wielkopolskim”, a także prezentacja broszury poświęconej wizycie Ferdynanda Focha w Poznaniu przygotowanej przez IPN i Wydawnictwo Miejskie, oraz prezentacja folderu filatelistycznego przygotowanego przez Pocztę Polską. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.