07.02.2018

W Sejmie otwarto wystawę nt. polskiej drogi do niepodległości

Obchody niepodległości skłaniają nas do kilku refleksji m.in., że warto przypominać sobie polskie drogi do niepodległości, a także, że niepodległość jest jedną z najważniejszych wartości - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając w Sejmie wystawę "W drodze do niepodległości".

W otwarciu wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz dyrektor biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

"Rocznica, okrągła rocznica odrodzenia państwa polskiego jest okazją do organizowania wielu wydarzeń, ale jest również najważniejszym wydarzeniem, wokół którego gromadzi się cała nasza zbiorowa pamięć. Obchody i to dzisiejsze wydarzenie skłaniają nas również do kilku refleksji" - powiedział Kuchciński.

Wskazał, że chodzi o refleksję, że warto pamiętać i ciągle przypominać sobie polskie drogi do niepodległości. "Do refleksji takiej, żeby umacniać świadomość, że niepodległość jest wartością, jedną z najważniejszych wartości. Przypominać, że o niepodległość stale trzeba walczyć i stale trzeba jej pilnować" - zaznaczył marszałek Sejmu.

"Bardzo cieszę się, że możemy w gmachu Sejmu Rzeczpospolitej gościć dzisiaj wystawę, która jest częścią wielkiego projektu dla Niepodległej. Bardzo dziękuję organizatorom. Myślę, że w ten sposób przyłączamy się do organizowania, upowszechniania wiedzy o historii i o jej bohaterach" - ocenił Kuchciński.

Dodał, że jeżeli przyjrzymy się planszom to zauważymy, że wielu z twórców niepodległości było marszałkami Sejmu. "Większość z tych wybitnych postaci, które wywalczyły nam niepodległość 100 lat temu, było premierami, a także parlamentarzystami, tym bardziej obecność tej wystawy jest w Sejmie uzasadniona" - dodał.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, który jako przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów był jednym z inicjatorów projektu, powiedział że pomysł był dla niego "niezwykle ważny". Jak dodała, ten projekt ma za zadanie pokazanie dróg dojścia do niepodległości w "terenie".

"Czyli pakiety do szkół, które mam nadzieję będą znakomitym materiałem towarzyszącym w wielu małych ośrodkach, które zgodnie z intencją pana prezydenta Andrzeja Dudy, aby obchody 100-lecia odzyskania niepodległości nie były tylko obchodami centralnymi, ale żeby te obchody były wszędzie obchodzone lokalnie, aby wydobywać lokalnych patriotów, osoby, które powiedzmy z trzeciego szeregu bardzo wydatnie przyczyniły się do odzyskania polskiej niepodległości" - dodał.

Wystawa przygotowana w oparciu o materiały historyczne składa się z 30 plansz, które ilustrują i opisują najistotniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r., w tym poprzedzające z 1917 r. i te późniejsze, z początku lat 20. XX wieku. Do tej formuły narracji nawiązuje także 14 plansz, które oprócz kalendarium, prezentują sylwetki wybitnych postaci związanych z walką o niepodległość, jej utrwalaniem i tworzeniem suwerennego państwa, jak np. marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera czy Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.

PERN, Bank Pocztowy oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych zawarły porozumienie, dotyczące projektu uczczenia jubileuszu niepodległości Polski, w październiku 2017 r. Informowano wtedy, że strony porozumienia "będą współpracować na rzecz inicjowania i realizacji działań związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mając świadomość, że polski biznes powinien wspierać projekty edukacyjne dotyczące kultury i tożsamości narodowej oraz przybliżenia historii Polski niepodległej".

Przedsięwzięcie, jak podkreślają jego inicjatorzy, jest częścią jubileuszowych obchodów, które koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-21.

Inicjatorami przedsięwzięcia są Prezes Zarządu PERN S.A. Igor Wasilewski oraz Prezes Zarządu Banku Pocztowego S.A. Sławomir Zawadzki.

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.