We Wrocławiu otwarto wystawę historyczno-edukacyjną „Pomiędzy Rosją a Niemcami”
Wystawę historyczno-edukacyjną „Pomiędzy Rosją a Niemcami. Schyłek I Rzeczypospolitej” otwarto we wtorek w IX LO we Wrocławiu. To element przedsięwzięcia realizowanego przez Stowarzyszenie Solidarność Walcząca adresowanego do młodych Polaków.
Wystawa planszowa opowiada o wydarzeniach z końca XVIII wieku, gdy Polska traciła suwerenność oraz o działaniach i wartościach, które doprowadziły do podtrzymania polskości i odzyskania niepodległości przed stu laty w 1918 r. Są na niej i takie karty jak np. Rola Kościoła katolickiego w podtrzymaniu polskości czy Rewolucja przemysłowa i praca u podstaw.
„Wy młodzi Polacy będzie decydować, jaka będzie Polska w przyszłości. Musicie znać prawdę i pamiętać, że choć zawsze byliśmy zdeterminowani tym, że żyjemy pomiędzy Rosją a Niemcami, to nie zawsze dawaliśmy się tylko pognębić, nie byliśmy przedmiotem. Często to Polacy, dumny wielki naród decydował, co się działo w tej części Europy” - powiedział poseł Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej.
Podkreślił, że istotny jest dobrobyt i pomyślność przyszłych pokoleń Polaków, ale i taka postawa, która uwzględnia powodzenie również naszych sąsiadów – Niemców, Rosjan czy mniejszych narodów oraz państw.
„Pamiętajcie o tym, że ważna jest prawda historyczna, ale też i pokój. Tylko w ten sposób uda się zbudować wartościową zjednoczoną Europę” - mówił Kornel Morawiecki.
Wystawa jest częścią przedsięwzięcia nazwanego „Pamięciowzmacniacz” i adresowanego do młodych Polaków. Ma w atrakcyjnej formie pokazywać historię naszego kraju i narodu. Realizuje je w roku jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, które jest następcą Solidarności Walczącej (SW,) powstałej w 1982 r. w odpowiedzi na wprowadzony przez władze PRL stan wojenny w Polsce.
SW była organizacją podziemną, zwalczającą komunistyczny reżim. Po 1989 r. jej liderzy byli przeciwni porozumieniom przy okrągłym stole i w Magdalence, które doprowadziły tylko do częściowo wolnych wyborów.
Współorganizatorami wystawy jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa trafi do innych szkół – najpierw we Wrocławiu, a następnie w Polsce.(PAP)
autor: Roman Skiba
edytor: Paweł Tomczyk
ros/ pat/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.