01.06.2018

We Wrocławiu rozpoczyna się festiwal muzyki kameralnej - Leo Festiwal

10. Leo Festiwal 10. Leo Festiwal

Koncertem połączonym z show mistrza magii rozpoczyna się w piątek we Wrocławiu Leo Festiwal. Odbywający się już po raz dziesiąty festiwal łączy muzykę poważną z innymi dziedzinami sztuki.

Festiwal organizowany przez Narodowe Forum Muzyki (NFM) został stworzony 10 lat temu przez ówczesnego dyrektora artystycznego NFM Orkiestry Leopoldinum, wybitnego austriackiego skrzypka i dyrygenta Ernsta Kovacica. "To propozycja eklektyczna w formie, łącząca różne dziedziny sztuki i rozrywki" - poinformowała rzeczniczka NFM Agnieszka Frei.

Na otwarcie festiwalu organizatorzy przygotowali koncert "Muzyka i magia" połączony z show niemieckiego magika Ralpha Kunze, podczas którego publiczność wysłucha m.in. utworów Johna Williamsa do ekranizacji książek o Harrym Potterze oraz "Wie stark ist nicht dein Zauberton" Mozarta z opery "Czarodziejski flet". Zagrany zostanie także poemat symfoniczny Paula Dukasa "Uczeń czarnoksiężnika" w aranżacji dyrektora artystycznego festiwalu Ernsta Kovacica.

Główne wydarzenie festiwalu, które odbędzie się w sobotni wieczór nawiązuje do 1918 roku, w którym Polska odzyskała niepodległość. Zostaną wtedy zaprezentowane nie tylko dzieła muzyczne, ale także literackie – związane z osobami i wydarzeniami znaczącymi w historii Polski. Wystąpią aktorzy Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki, którzy przywołają wiersze i pamiętniki z tamtych lat, m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Tuwima, Marii Dąbrowskiej i Witolda Gombrowicza.

Publiczność wysłucha także Suity G-dur na orkiestrę smyczkową Ignacego Jana Paderewskiego, oraz fragmentów "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego, dzieł Fryderyka Chopina i Jerzego Fitelberga. W programie znalazł się także premierowy utwór Tomasza Skweresa na orkiestrę smyczkową. Finałem koncertu będzie przemówienie Paderewskiego wygłoszone w Nowy Rok 1919.

Na niedzielę, 3 czerwca zaplanowano koncert finałowy "Razem żyjemy – razem gramy", który odbędzie się w kościele pw. św. Marii Magdaleny i będzie miał formę nabożeństwa. Koncert to efekt współpracy młodych muzyków z doświadczonymi artystami - członkowie NFM Tria Smyczkowego Leopoldinum zagrają wspólnie ze studentami wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Chóry, prowadzone przez Małgorzatę Podzielny i NFM Orkiestra Leopoldinum zaprezentują m.in. muzykę Giovanniego Pierluigiego da Palestriny, Giulia Cacciniego i Amadeusa Mozarta oraz kompozycję Andrzeja Panufnika "Invocation for Peace" – kantatę na głosy dziecięce i instrumenty smyczkowe. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.