31.10.2018

We Wschowie wystawa „Trwaliśmy mężnie na rubieżach…”

„Trwaliśmy mężnie na rubieżach…” „Trwaliśmy mężnie na rubieżach…”

„Trwaliśmy mężnie na rubieżach... Polacy powiatu wschowskiego w walce o odzyskanie niepodległości” – to nowa ekspozycja, którą od 7 listopada br. będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie (Lubuskie).

Wystawa organizowana w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, została przygotowana przez wschowskie muzeum i Archiwum Państwowe w Lesznie - poinformowała Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej. Część eksponatów pochodzi także z kolekcji jednego z leszczyńskich pasjonatów historii. 
 
„Rocznica jest znakomitą okazją do prezentacji dorobku lokalnych środowisk, ich zaangażowania i pracy służącej krzewieniu polskich tradycji i odrodzeniu Rzeczypospolitej. Jest również narodową lekcją patriotyzmu, ukazującą wolę, pragnienie i umiłowanie wolności mieszkańców wszystkich części podzielonej rozbiorami ojczyzny” – powiedziała Birut. 
 
Dodała, że przewodnikiem po wydarzeniach sprzed wieku będą tablice informacyjne, na których omówione zostaną kwestie związane z sytuacją powiatu wschowskiego na przełomie XIX i XX wieku, postawami Polaków, organizacją polskiego ruchu niepodległościowego wraz z sylwetkami jego przywódców, przebiegiem powstania wielkopolskiego i kształtowaniem się nowych granic międzypaństwowych. 
 
Na wystawie znajdą się pamiątki związane z historią walki o niepodległość oraz zabytki świadczące o zaangażowaniu Polaków w zapewnienie „wskrzeszonej” ojczyźnie bezpieczeństwa. 

Będą to archiwalne fotografie, dokumenty, militaria, medale i odznaczenia, elementy umundurowania oraz rodzinne pamiątki po powstańcach, żołnierzach i zwykłych ludziach zaangażowanych w walkę o niepodległość.
 
„Eksponaty te zilustrują kilkudziesięcioletni okres walki o polską mowę, prawo do ziemi, zrzeszania się, wolności słowa oraz utrwalania tych zdobyczy już po wytyczeniu granic II Rzeczypospolitej, aż do pamiętnego września 1939 r.” – zapowiedziała Birut.

Wystawę będzie można zwiedzać od 7 listopada br. do 27 stycznia przyszłego roku. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz 

mmd/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.