Wernisaż Haftowanej Panoramy Warszawy z 1918 roku
Sześciometrową wyhaftowaną panoramę Warszawy z 1918 r., na której znalazł się m.in. Zamek Królewski, Pałac Saski czy Synagoga na Tłomackiem oraz postać marszałka Józefa Piłsudskiego będzie można zobaczyć w sobotę na wernisażu w Muzeum Warszawskiej Pragi.
"Na pomysł takiej inicjatywy wpadłam już kilka lat temu, ale chyba czekał na tę wspaniałą rocznicę stulecia niepodległości, żeby to był znaczący także temat. Koncepcja haftów związanych z ważnymi wydarzeniami jest w rzemiośle od wieków realizowana poprzez wielkie haftowane panoramy historyczne. Takich haftów jest wiele na świecie, nawet w Polsce jest +krzyżykowa+ panorama bitwy pod Grunwaldem" - opowiadała PAP pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Katarzyna Żukowska.
Żukowska uważa jednak, że do panoram bardziej od haftu krzyżykowego nadaje się bardziej artystyczny haft płaski. "Chciałam zaprosić wszystkich do haftowania, ponieważ jest to zajęcie, które może wszystkim sprawiać radość, a jednocześnie przekonać, że może ono być medium dla sztuki. Wzór zaprojektowała Aleksandra Grudzińska, warszawska malarka, która stworzyła kolaż wybranych obiektów z Warszawy 1918 r. Klucze wyboru były dwa. Jednym była wielokulturowość, wieloreligijność miasta tamtego okresu, drugim - postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest więc m.in. kamienica przy ul. Moniuszki 2, gdzie zatrzymał się zaraz po powrocie do Warszawy w listopadzie 1918 r." - mówiła Żukowska.
Jak zaznaczyła, chciała uwzględnić w projekcie budynki, ponieważ znakomicie nadają się do haftu przez swoją graficzność. "I wykorzystaliśmy to jako pomysł na panoramę. Pierwotnie miała być ona tylko w formie czarnych konturów na lnianym materiale, bo to bardzo wytrzymała tkanina. Ale warsztat świetnie poszedł, już w pierwszy weekend wzór prawie został skończony, tylu było chętnych. Dlatego podczas drugiego weekendu warsztatów postanowiliśmy dodać akcenty kolorystyczne, tu i ówdzie wypełnienie i liście w kolorach jesiennych, zgodnie z porą listopadową, o której chcieliśmy opowiedzieć" - mówiła Żukowska.
Projekt w formie warsztatów hafciarskich trwał przez dwa weekendy - 15-16 i 22-23 września w Parku Saskim. "Były oczywiście dwie instruktorki haftu, a panorama została głównie wyhaftowana jednym prostym, podstawowym ściegiem tzw. za igłą, który daje po prostu linię. Dzięki temu powstały kontury budynków, ulic, różnych obiektów. Za wypełnienie tzw. ściegiem płaskim zabierały się osoby, które miały chęć dowiedzieć się czegoś więcej, albo już miały nieco większe umiejętności hafciarskie. W sumie haftowało z nami ponad 200 osób" - powiedziała pomysłodawczyni projektu.
Ostatecznie panorama Warszawy 1918 r. ma sześć metrów długości i metr szerokości. Znalazł się na niej m.in. Pałac Saski, Ogród Saski, Sobór św. Aleksandra Newskiego, Pałac Kronenberga, Łazienki Królewskie, Belweder, Wisła, Katedra św. Floriana, Dworce Terespolski i Wiedeński, Synagoga na Tłomackiem, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Kościół Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim i Cytadela. Budynkom towarzyszą postacie - marszałka Józefa Piłsudskiego stojącego pod drzewem w Łazienkach oraz sylwetki zwykłych przechodniów w Ogrodzie Saskim.
"Bałam się, że nie skończymy haftować tych sześciu metrów i zostanę z pracą na jesienne wieczory, więc byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. W haftowaniu brały udział różne osoby - kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci, seniorzy, a także turyści, którym bardzo się ta idea spodobała. Zaproszeni byli wszyscy, niezależnie od tego czy potrafili haftować, ponieważ mogli się tego nauczyć na miejscu. Były osoby, które przysiadały tylko na chwilę, zostawiały jeden ścieg, a były takie, które przychodziły w każdy dzień akcji i miały swoje obszary, które prosiły, by dla nich zarezerwować do wykończenia. W czasie warsztatu była także obecna edukatorka, która objaśniała treści zawarte na panoramie. Opowiadała o historii Warszawy, o budynkach, postaci marszałka Piłsudskiego" - mówiła Żukowska.
Haftowana panorama Warszawy będzie prezentowana w sobotę w Muzeum Warszawskiej Pragi, które jest partnerem projektu. "Na razie to będzie pojedyncze wydarzenie. Czy placówka będzie ją chciała pokazywać dłużej - zobaczymy. Mam nadzieję, że panorama znajdzie gdzieś swoje stałe miejsce. (...) Dostępna będzie także strona internetowa, na której panorama zostanie zaprezentowana w całości, a każdy obiekt będzie opisany. Znajdą się tam także zdjęcia z akcji haftowania w Ogrodzie Saskim i kilka słów o projekcie" - dodała pomysłodawczyni projektu.
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Konkluzja, które tworzy kolektyw kulturalny Miejsce Spotkań Warszawa. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/aszw/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.