Wycieczki, spływy kajakowe, zwiedzanie miasta w „Sezonie Lublin”
Zwiedzanie Lublina różnymi trasami tematycznymi, wycieczki, gry miejskie, warsztaty, spływy kajakowe wypełniają program „Sezonu Lublin”, który rozpoczyna sezon turystyczny w mieście. Podczas 10 dni „Sezonu” zaplanowano w sumie 280 imprez.
„Sezon Lublin” rozpocznie się 27 kwietnia, ale zapisy na imprezy i atrakcje ruszają już od piątku 13 kwietnia. Udział w nich jest bezpłatny. „Staramy się zachęcić jak najwięcej mieszkańców i turystów do skorzystania z naszych zasobów. Od lat staramy się rozwijać i udoskonalać naszą ofertę” - powiedział wiceprezydent Lublina Krzysztof Komorski.
Tegoroczna, siódma edycja „Sezonu Lublin” obejmuje prawie 280 różnego rodzaju imprez, ale w sposób szczególny ma nawiązywać do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i przypominać o roli Lublina w tym historycznym wydarzeniu. W Lublinie w listopadzie 1918 r. powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, znany również jako rząd Ignacego Daszyńskiego lub rząd lubelski.
„Podkreślamy rolę naszego miasta w tej historii dawnej i współczesnej a oferta +Sezonu Lublin+ jest też +skrojona+ pod tę narrację historyczną” – dodał Komorski.
W programie „Sezonu Lublin” są spacery i wycieczki piesze szlakami m.in. Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, Jana Pawła II, Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będą też spacery prezentujące ślady obecności i historii lubelskich Żydów, dzieje lubelskiego przemysłu, lubelskich jarmarków czy historię lubelskiego sądownictwa. Specjalne spacery po mieście poświęcone będą biografii i historii słynnych lublinianek - artystek, kobiet nauki i działaczek społecznych.
Można będzie również zwiedzać z przewodnikami m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej, seminarium duchowne, Muzeum na Majdanku, Port Lotniczy Lublin. Zaplanowano także zwiedzanie z przewodnikiem kaplicy Trójcy Świętej - jednego z najważniejszych zabytków Lublina - gdzie znajdują się unikalne freski bizantyńsko-ruskie powstałe 600 lat temu.
Organizowane będą bardzo różnorodne warsztaty poświęcone m.in. kuchni 20-lecia międzywojennego, sztuce pieczenia lubelskiego cebularza, technice sitodruku, stylistyce plakatu 20-lecia międzywojennego. Specjalne spotkania tematyczne połączone z warsztatami decoupage i kaligrafii związane będą z historią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w tym w roku także obchodzi 100-lecie istnienia.
W programie „Sezonu” są też spotkania tematyczne i prelekcje poświęcone wielokulturowości miasta, architekturze międzywojennego Lublina, wybitnym poetom i artystom tamtego okresu.
„Sto kajaków na stulecie odzyskania niepodległości” - pod takim hasłem zorganizowana będzie seria spływów kajakowych rzeka Bystrzycą przez Lublina. Zaplanowano również imprezy biegowe i wycieczki rowerowe (np. śladami wydarzeń z 1918 roku w Lublinie) oraz gry miejskie m.in. dotyczące wybitnych lublinian, legendarnego skarbca kupców lubelskich czy historii odzyskania niepodległości. Będzie też możliwość poznania historii zakładów przemysłowych podczas wycieczki kultowym Żukiem – samochodem dostawczym produkowanym niegdyś w Lublinie.
Siódma edycja „Sezonu Lublin” potrwa do 6 maja. Oferta „Sezonu” została przygotowana przez miejski samorząd we współpracy z 30 partnerami – głównie instytucjami kultury, stowarzyszeniami i fundacjami.(PAP)
autorka: Renata Chrzanowska
edytor: Dorota Skrobisz
ren/ skr/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.