21.09.2018

Wystawa w Senacie poświęcona wybitnym Polakom na emigracji w XIX w.

Otwarcie wystawy „Polskie drogi do Niepodległości. Wielcy Polacy na emigracji w XIX w.” w Senacie, zorganizowanej w ramach V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. 21.09.2018. Fot. PAP/J. Turczyk Otwarcie wystawy „Polskie drogi do Niepodległości. Wielcy Polacy na emigracji w XIX w.” w Senacie, zorganizowanej w ramach V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. 21.09.2018. Fot. PAP/J. Turczyk

Wystawa „Polskie drogi do Niepodległości. Wielcy Polacy na emigracji w XIX w.” przedstawia wspaniałych Polaków, którzy rozsławiali imię Polski wtedy, kiedy nie było jej na mapach świata - powiedziała wicemarszałek Senatu Maria Koc podczas piątkowego otwarcia ekspozycji.

"Polskie drogi do niepodległości, które ostatecznie doprowadziły Polaków do niepodległej ojczyzny, wiodły przez różne kraje i różne kontynenty. Ta wystawa pokazuje najpiękniejsze postaci, wielkich Polaków, którym przyszło żyć poza ojczyzną" - powiedziała wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Ekspozycja "Polskie drogi do Niepodległości. Wielcy Polacy na emigracji w XIX w.". prezentuje sylwetki wybitnych Polaków – zesłańców i emigrantów, którzy - jak podkreślają organizatorzy - "wnieśli znaczący wkład w światową naukę i kulturę, w ten sposób sławiąc swoją ojczyznę, nieobecną na mapach Europy".

"To były wybitne osobowości. Każdy z nich mógł być obywatelem Europy, obywatelem świata, bo przecież mogli się doskonale zasymilować ze społeczeństwami, w których przyszło im żyć, tworzyć, również dokonywać różnych wynalazków czy odkryć. A jednak oni do końca swojego życia, żyjąc na obczyźnie, pozostawali Polakami, świadczyli o Polsce - właśnie poprzez swoją twórczość, poprzez swoje badania naukowe, swoją działalność" - podkreśliła Koc.

Otwierając wystawę, wicemarszałek szczególną uwagę zwróciła m.in. na postaci inżynierów - Ernesta Malinowskiego i Rudolfa Modrzejewskiego, ludzi kultury, m.in. Heleny Modrzejewskiej, Ignacego Jana Paderewskiego i Olgi Boznańskiej, a także innych - "wielu wspaniałych Polaków, którzy rozsławiali imię Polski wtedy, kiedy Polski nie było na mapach świata".

Zdaniem prezesa Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", która przygotowała wystawę, Mikołaja Falkowskiego, ekspozycja przedstawia postaci, które łączyła "polskość przeżywana we swoisty sposób i w czasie życia na emigracji".

"Losy tak sprawiły w tym XIX wieku, że wielu wybitnych Polaków nie mogło swoich karier realizować w Polsce i realizowało swoje talenty, czyniło wkład w rozwój narodów, cywilizacji na wielu kontynentach" - mówił Falkowski. Jak dodał, uwagę zwraca również "ogromny patriotyzm i poczucie polskości, z którym oni żyli i współtworzyli historię innych narodów i państw".

Otwarcie wystawy odbyło się w ramach V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który trwa w Warszawie.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.