XI Święto Dziękczynienia pod hasłem "Dziękujemy za niepodległość"
Pod hasłem "Dziękujemy za niepodległość" już po raz jedenasty będzie obchodzone Święto Dziękczynienia, w niedzielę 3 czerwca na Polach Wilanowskich przed Świątynią Opatrzności Bożej. Będzie ono podziękowaniem za odzyskanie niepodległości i posługę św. siostry Faustyny Kowalskiej.
Jak zapowiedział prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, w uroczystości tej mają wziąć udział najwyższe władze państwowe: prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele parlamentu i rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Honorowymi gośćmi będą kombatanci, którzy walczyli i niepodległość i suwerenność naszej ojczyzny.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nawiązując do tegorocznego hasła dziękczynienia podkreślił, że "chcemy docenić wkład Polaków, wkład Kościoła, wkład ludzi Kościoła w odzyskanie niepodległości 100 lat temu". Jak mówił, "Patrzymy na to w trzech aspektach: Patrzymy na ten czas, kiedy walczyliśmy o wolność podczas rozbiorów. Potem na ten czas samego momentu przed stu lat, gdzie wielu wspaniałych Polaków, także ludzi Kościoła przyczyniło się do tego, żeby wolną Polskę nie tylko odzyskać, ale ją zagospodarować po 123 latach niewoli".
Zaznaczył jednocześnie, że dziękujemy nie tylko za te sto lat, które minęły, ale także za lata, które nie były takie łatwe i proste - okres międzywojenny, potem wojna, czas komunizmu.
"Chcemy dziękować za to wszystko dobro, które udało się zrobić dzięki wielkim ludziom, wielkim Polakom. Wśród tych wielkich Polaków jest oczywiście Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, tak mocno związani z tym miejscem i wielu innych ludzi pochowanych w Świątyni Opatrzności Bożej w Panteonie Wielkich Polaków. Ale wśród wielkich ludzi 100-lecia odzyskania niepodległości jest niewątpliwie św. siostra Faustyna Kowalska. Ona żyła w okresie międzywojennym, ale wywarła na te sto lat i całą współczesność Polski ogromne piętno, a to, co głosiła rozeszło się na cały świat. I dlatego chcemy ją uszanować w tym dziękczynieniu" - podkreślił metropolita warszawski. Dodał, że "chcemy ją włączyć w to dziękczynienie za objawione Boże Miłosierdzie".
Jak poinformował kard. Nycz, dziękczynienia będą miały charakter ogólnopolski. "Charakter ten uświetni odsłonięcie tablic wszystkich diecezji polskich, które przyczyniły się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Chcemy podziękować wszystkim diecezjom, parafiom i indywidualnym darczyńcom, których ofiarność umożliwiła wypełnienie woli przodków i powstania wotum narodu" - zaznaczył metropolita warszawski.
Hierarcha poinformował też, że został ogłoszony konkurs na wystrój wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej. "Zgłaszanie na konkurs koncepcje powinny odpowiadać programowi ideowemu wnętrza Świątyni jak również kanonom piękna wystroju wnętrz chrześcijańskiej architektury sakralnej oraz wpasowywać się istniejącą przestrzeń" - wyjaśnił przewodniczący jury konkursu biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.
Z kolei proboszcz parafii Opatrzności Bożej ks. Tadeusz Aleksandrowicz poinformował, że w trakcie uroczystości XI Święta Dziękczynienia, wpisującego się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, będą miały miejsce dwa wydarzenia, symbolicznie nawiązujące do tej rocznicy. Przy ołtarzu w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie umieszczona świeca, której historia związana jest z odzyskaniem niepodległości. Był to dar ołtarza w czerwcu 1867 roku na uroczystościach kanonizacyjnych św. Jozefata Kuncewicza, nazywanego przez Jana Pawła II "apostołem pojednania”. Po zakończeniu uroczystości Pius IX, nazywany przez naszych przodków Defensor Poloniae (obrońca Polski) podarował Warszawie tę świecę z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna.
W 1920 roku Prymas Polski kardynał Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kardynałem Aleksandrem Kakowskim przywieźli historyczną już świecę z Watykanu do warszawskiej archikatedry, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna nasza wolność odzyskała! Kazanie podczas tej mszy św. wygłosił biskup przemyski Józef Pelczar, kanonizowany przez Jana Pawła II.
Na rozpoczęcie liturgii w czasie XI Święta Dziękczynienia święcę tę zapali Prezydent RP w otoczeniu marszałków Sejmu i Senatu oraz prymasa i przewodniczącego KEP. Ogień, który posłuży do tego celu zostanie zapalony od znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w procesji wraz z relikwiami świętej siostry Faustyny zostanie przeniesiony do Świątyni przez harcerzy.
Podczas tegorocznego Święta Dziękczynienia do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie świętej siostry Faustyny. Siostra Elżbieta Siepak z Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, wyjaśniając związek s. Faustyny z odzyskaniem niepodległości podkreśliła, że codziennie modliła się za Polskę. Przytoczyła też jej słowa zapisane w "Dzienniczku": "Ojczyzno moja, kochana, Polsko, o gdybyś wiedziała ile modłów za Ciebie do Boga zanoszę.”
Tradycyjnie Święto Dziękczynienia rozpocznie o godz. 8. procesja dziękczynna, która wyruszy z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i wraz z relikwiami św. siostry Faustyny Kowalskiej i przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
O godz. 11. przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.
Przed kościołem w pochodzie liturgicznym ustawią się bezpośrednio za krzyżem procesyjnym: sztandary, osoby konsekrowane, orkiestra, relikwie św. siostry Faustyny oraz wierni.
Głównym punktem święta będzie msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana o godz. 12. z udziałem Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
W części popołudniowej święta nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, konkursów, festiwalu muzyki chrześcijańskiej oraz tradycyjnego wypuszczenia do nieba baloników z napisem "Dziękuję".
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad Sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.
Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.
W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia. Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących, z dotacji oraz z wpłat od darczyńców.
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ dsr/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.