Piątka z Konopacką - Wojciech Konopacki: siła Haliny wpłynęła też na mnie
Piątka z Haliną Konopacką to kolejny edukacyjny bieg cyklu Setka Stulecia w 90. rocznicę zdobycia pierwszego złotego medalu olimpijskiego w dziejach polskiego sportu. „Siła ciotecznej prababki wpłynęła też na mnie” - podkreślił Wojciech Konopacki.
"Informacja o biegu pamięci legendarnej dyskobolki, którą w internecie znalazła moja żona Marta, była inspiracją do odkopania drzewa genealogicznego. Przy okazji wzbogaciliśmy naszą wiedzę, a dziś oczywiście weźmiemy udział w zawodach. Dla żony dystans pięciu kilometrów jest w sam raz, natomiast dla mnie, ultramaratończyka, niczym sprint..." - dodał mieszkający w Białymstoku 46-letni Konopacki.
Bieg cyklu, który dedykowany jest gwiazdom sportu niepodległej, odbędzie się na trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Starterem (godz. 19.18) będzie olimpijka z Montrealu (1976), trzykrotna mistrzyni Polski w rzucie dyskiem (1974, 1976, 1978) Danuta Rosani. Pięciokrotnie poprawiała rekord kraju do wyniku 62,60 m. Jako pierwsza polska lekkoatletka pokonała granicę 60 m w tej konkurencji. W dorobku ma także trzy medale mistrzostw kraju w pchnięciu kulą.
Udział w Piątce z Konopacką zapowiedział czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym (Atlanta 1996, Sydney 2000 - dwa, Ateny 2004) Robert Korzeniowski. "Specjaliście" od pięćdziesięciu kilometrów organizatorzy przydzielili 50. numer startowy, ale nie tylko z tego powodu.
"Niestety, czas w miejscu nie stoi. To będą moje ostatnie zawody z czwórką z przodu. Niebawem po nich zegar wybije mi pięćdziesiątkę i... 150 bieg w ciągu 14 lat. W tej nowej, po chodzie, konkurencji zadebiutowałem w 2005 roku w Półmaratonie Warszawskim. Natomiast dystans 42 km 195 m po raz pierwszy pokonałem w Poznaniu w 2008 roku. W sumie ukończyłem dziewięć maratonów, a ten dziesiąty, już w wieku 50 lat, planuję 8 września we Francji" - poinformował trzykrotny mistrz świata i dwukrotny Europy.
Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński wspomniał o czynnej już multimedialnej wystawie edukacyjnej o Halinie Konopackiej. 31 lipca minie dokładnie 90 lat, kiedy podczas Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie (1928) urodzona w Rawie Mazowieckiej Polka zwyciężyła w rzucie dyskiem.
"Była piękna: okrzyknięto ją Miss Igrzysk, nazywano pierwszą damą królowej sportu. Utalentowana: siedmiokrotna rekordzistka świata, 56-krotna rekordzistka Polski, 26-krotna mistrzyni kraju. Odważna: wzięła udział w wywozie za granicę polskiego złota podczas II wojny światowej. Inteligentna i łamiąca stereotypy: w 1929 roku ukazał się jej tomik wierszy" - przypomniał dyrektor muzeum, mającego swą siedzibę w Centrum Olimpijskim.
Po wojnie Konopacka znalazła się na emigracji. Po wielu perypetiach (aresztowanie męża w Hiszpanii) w 1941 roku dotarli oboje do Nowego Jorku. Po śmierci pułkownika Ignacego Matuszewskiego (1946) powtórnie wyszła za mąż, za Jerzego Szczerbińskiego. Znowu została wdową (1959) i przeniosła się na Florydę. Tam rozwinął się jej talent artystki. Malowała głównie kwiaty, jakby miała wciąż w pamięci te z Amsterdamu.
Zmarła 28 stycznia 1989 roku w Daytona Beach na Florydzie. 18 października 1990 roku urna z prochami sławnej Polki spoczęła na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
Setka Stulecia – to cykl 20 biegów (w latach 2017-2018) na dystansie 5 km. Stała godzina startu – 19.18 ma podkreślać rok, w którym Polska odzyskała niepodległość. Kolejne zawody odbędą się: 1 sierpnia – Piątka z Kwaśniewską-Maleszewską, jedną z najwszechstronniejszych polskich lekkoatletek lat 30. XX wieku (brała udział w Powstaniu Warszawskim), 5 września – Piątka z Papée, jednym z pionierów szermierki w Polsce, dwukrotnym medalistą olimpijskim, 25 września – Piątka z Lokajskim (lekkoatleta, olimpijczyk, fotograf Powstania Warszawskiego, zginął 25 września 1944). (PAP)
kali/ af/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.