Uroczystości w Piemoncie z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę
Uroczystości związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w sobotę w Chivasso i Ivrei w Piemoncie na północy Włoch. Oba te miasta w szczególny sposób zapisały się w historii starań o odrodzenie państwa polskiego.
Obchody w miastach będących symbolami przyjaźni włosko-polskiej zorganizował konsulat generalny RP w Mediolanie we współpracy z Ogniskiem Polskim w Turynie.
W osadzie Mandria di Chivasso działał obóz dla polskich żołnierzy we Włoszech, w którym od grudnia 1918 roku do czerwca 1919 r. 22 tysiące byłych jeńców z armii austro-węgierskiej przeszło szkolenie przygotowujące do wcielenia do tworzonej we Francji Armii Polskiej pod dowództwem generała Józefa Hallera. Swój rodowód z obozu w Mandria di Chivasso wywodziły 72 Pułk Piechoty i 12 Pułk Artylerii Lekkiej.
Budynki dawnego obozu, a także cmentarze w Chivasso i Ivrei, gdzie pochowano polskich żołnierzy zmarłych z powodu wycieńczenia i chorób, są dla Polaków ważnym miejscem pamięci narodowej we Włoszech.
W sobotnich uroczystościach w obu piemonckich miastach uczestniczyła delegacja konsulatu RP z Mediolanu z konsul generalną Adrianną Siennicką, obecny był też konsul honorowy w Turynie Ulrico Leiss de Leimburg. Przybyli przedstawiciele Senatu, Instytutu Pamięci Narodowej, turyńskiego Ogniska Polskiego oraz lokalnych włoskich władz.
Obchody otworzyło w Mandria di Chivasso odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich żołnierzy zgrupowanych tam po I wojnie światowej. Na miejscowych cmentarzach - przy tablicy poświęconej zmarłym w obozie Polakom i na ich grobie - złożone zostały kwiaty.
W gmachu dawnej biblioteki miejskiej w Chivasso otwarta została wystawa "Z niewoli do niepodległości. Armia Polska we Włoszech 1918-1919".
Wieńce złożono też na grobie polskich żołnierzy w pobliskiej Ivrei.
Na zakończenie uroczystości w teatrze w Chivasso zorganizowano koncert pieśni patriotycznych oraz arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu mieszkającej we Włoszech solistki operowej Dominiki Zamary i pianisty Andrei Musso. Teksty recytowała aktorka z Turynu Beata Dudek. (PAP)
sw/ akl/ mc/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.