26.09.2021

Od piątku wystawa poświęcona historii sportu na ziemi sądeckiej

Wystawa „Bicepsy Sądecczyzny” w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu Wystawa „Bicepsy Sądecczyzny” w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu

Historię przedwojennego sportu oraz kultury fizycznej na ziemi sądeckiej zaprezentuje wystawa „Bicepsy Sądecczyzny”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Ekspozycję będzie można oglądać od piątku do 28 lutego 2022 r.

Autorzy wystawy Anna Florek i Piotr Kazana zaznaczyli, że jest ona dedykowana wszystkim miłośnikom sportu. Jak przypomnieli, podtrzymywanie sprawności fizycznej było zarówno popularną formą rozrywki, łączącą ludzi bez względu na pochodzenie społeczne, wyznawaną religię czy poglądy polityczne, jak i – szczególnie w okresie międzywojennym – elementem wychowania obywatelskiego.

Autorzy wystawy przypomnieli, że podtrzymywanie sprawności fizycznej było zarówno popularną formą rozrywki, łączącą ludzi bez względu na pochodzenie społeczne, wyznawaną religię czy poglądy polityczne, jak i – szczególnie w okresie międzywojennym – elementem wychowania obywatelskiego.

Wystawa – jak wskazują przedstawiciele Muzeum - jest podzielona chronologicznie na trzy tematyczne części: pierwsza obejmuje okres od najdawniejszych wzmianek o kulturze fizycznej na ziemi sądeckiej do odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejna ukazuje funkcjonowanie sądeckiego sportu w II Rzeczypospolitej do agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. Trzecia zaś część szczegółowo opisuje dzieje najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych na ziemi sądeckiej: piłki nożnej, narciarstwa (biegi, skoki, biathlon), hokeja, saneczkarstwa, lekkoatletyki, gier zespołowych (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna), kajakarstwa, szybownictwa. W tej części są także prezentowani najbardziej zasłużeni sportowcy.

Na wystawę składają się fotografie, dokumenty, wycinki prasowe, plakaty, elementy strojów oraz przedwojenny sprzęt sportowy charakterystyczny dla popularnych dyscyplin.

Eksponaty oraz materiały pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Archiwum Narodowego w Krakowie oddział w Nowym Sączu, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników w Piwnicznej-Zdroju, PTTK im. Romana Nitribitta w Krynicy-Zdroju, Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu – Dom na Dołkach, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Nowym Sączu, Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy oraz kolekcji prywatnych.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.