Wystawa o Błękitnej Armii gen. Hallera w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Niepodległości mogłoby dziś nie być, gdyby nie wysiłek gen. Hallera i ochotników z jego armii - powiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, podczas piątkowej inauguracji wystawy "Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i Twojej chwały".
Uroczysta inauguracja ekspozycji "Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały", którą honorowym patronatem objęli: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odbyła się w piątek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa ukazuje szlak Armii Polskiej we Francji, ochotniczej wojskowej formacji, powołanej 4 czerwca 1917 r.
Jak podkreślił wiceszef MON Michał Dworczyk, "ta wystawa ma jako cel główny przybliżyć historię Błękitnej Armii, ale w szczególności sylwetkę jej twórcy i dowódcy, generała Józefa Hallera, człowieka, który może być symbolem tamtego pokolenia - pokolenia ludzi, którzy wywalczyli niepodległość, dzięki którym Polska wróciła na mapę świata".
"Jesteśmy też w przededniu odzyskania niepodległości - to właśnie trzeba podkreślić. Bo tej niepodległości, tego zwycięstwa mogłoby nie być, gdyby nie wysiłek armii gen. Hallera, gdyby nie wysiłek ochotników z Francji, ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, z całego świata, którzy - przez Francję - w tym kluczowym momencie starcia z bolszewikami, dotarli do Polski i swoją siłą, determinacją pomogli odnieść orężu polskiemu zwycięstwo" - podkreślił wiceminister Dworczyk i dodał, że jego osobisty stosunek do tego tematu wynika z rodzinnych konotacji, gdyż jego dziadek, rtm. Kazimierz Lenartowicz walczył u boku gen. Hallera.
Specjalnie miejsce na wystawie, zorganizowanej pod kuratelą Michała Mackiewicza, zostanie poświęcone gen. Hallerowi. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława, dowódca ten "był za życiem symbolem katolickiej Polski, jednak szybko jego zasługi zostały zapomniane". "Dla młodego pokolenia jest też postacią stosunkowo nieznaną; w narodowej legendzie pozostał jako +błękitny generał+, wódz tworzonej we Francji armii, która odegrała ważną rolę w wojnie o niepodległość i granice" - podkreślił Buława.
Wystawa, stanowiąca zwieńczenie przedsięwzięć związanych z obchodami Roku Hallerowskiego, uchwalonego 4 listopada 2016 r. przez Senat RP, będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 11 listopada 2017 - 31 maja 2018 r.
4 czerwca 1917 r. prezydent Francji Raymond Poincare podpisał dekret o utworzeniu Armii Polskiej we Francji, którą od października następnego roku dowodził gen. Józef Haller. W 1919 r. 70 tys. Armia Hallera – zwana od koloru mundurów Błękitną Armią - powróciła do Polski, gdzie weszła do struktur odradzającego się Wojska Polskiego.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
nak/ aszw/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.